Байден зідзвонився з Путіним на тлі стягнення Росією військ до кордонів України. Про що говоритимуть?
Президенти США та Росії Джо Байден і Володимир Путін близько 17:00 за київським часом почали перемовини у форматі відеоконференції. Обговорити зокрема мають загострення ситуації на українсько—російському кордоні.
Про початок перемовин повідомив російський «Интерфакс».
Такий формат спілкування президенти РФ та США використовують уперше.
Путін перебуває в резиденції в Сочі, Байден — у Білому домі у Вашингтоні. Перемовини відбудуться у закритому форматі.
На початку зустрічі, до якої допустили журналістів, президенти мали хороший настрій. Байден зокрема зазначив, що йому не вдалося зустрітися з Путіним на саміті G20, і висловив сподівання, що «наступного разу ми зустрінемося особисто».
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Доповнено о 19:29. «Интерфакс» повідомив, що перемовини завершились близько 19:16. Вони тривали загалом дві години і п'ять хвилин. Про їхні результати поки не повідомляється.
Зазначимо, у 2021 році Байден та Путін уже тричі говорили телефоном, а в червні відбулась їхня особиста зустріч у Женеві.
Про що говоритимуть?
Перемовини відбуваються на тлі нового загострення на українсько-російському кордоні та інформації про те, що Росія може готувати повномасштабне військове вторгнення в Україну на початку 2022 рок
Так, президент США одним із перших питань планував обговорити саме це. Байден зазначав, що очікує на тривалу дискусію. І наголошував, що не визнає жодних «червоних ліній», які намагається встановити Путін щодо НАТО й України.
Американський лідер також заявив, що готує набір ініціатив, аби стримати президента Росії на тлі стягування російських військ до українського кордону та загрози ескалації конфлікту.
Водночас Путін перед перемовинами заявив, що Росія пропонує Заходу розпочати перемовини щодо не розширення НАТО на схід.
Помічник Путіна Юрій Ушаков зазначав, що нова зустріч президентів стане продовженням червневого саміту в Женеві. За його словами, президенти обговорять «незадовільну ситуацію у двосторонніх відносинах», а також Україну, Афганістан, Іран та Лівію.
Водночас у Кремлі зазначали, що хоч і очікують на тривалу бесіду, на проривні рішення не чекають.
Стягування російських військ
Ще з квітня 2021 року біля кордону з Україною та в окупованому Криму відбувалося значне підвищення військової активності. У травні, а потім у вересні Київ заявив, що російська армія залишається біля українського кордону.
Начальник ГУР МО Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.
Міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні.
Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну штучно створеною істерикою. Він припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.