Саміт Байдена і Путіна в Женеві (текстовий онлайн)

Президент США Джо Байден вітається з президентом РФ Володимиром Путіним у Женеві, Швейцарія, 16 червня 2021 року
Президент США Джо Байден вітається з президентом РФ Володимиром Путіним у Женеві, Швейцарія, 16 червня 2021 рокуAlexander Zemlianichenko / AP Photo

Сьогодні, 16 червня, у Женеві — перший саміт президентів США та Росії Джо Байдена та Володимира Путіна. Журналісти hromadske перебувають на місці подій, тож читайте найсвіжіші новини у нашій текстовій трансляції.

Спочатку новіші

У порядку додавання

Попередньо відомо, що саміт у Женеві розпочнеться о 14:00 за київським часом на віллі Ла Гранж в однойменному парку в Женеві. Першим на віллу приїде Володимир Путін, там його зустріне глава Швейцарії Гі Пармелен. Відтак до них приєднається президент США Джо Байден.

Перший раунд переговорів відбудеться у вузькому колі. У ньому, окрім президентів, візьмуть участь міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров і заступник держсекретаря США Ентоні Блінкен, а також перекладачі.

Після цього — дві зустрічі у розширеному форматі з перервою на чай і каву. Загалом все триватиме приблизно 4-5 годин.

Формат тет-а-тет між двома президентами поки не передбачений, але буде залежати від їхнього бажання.

Як Женева готується до зустрічі Байдена і Путіна — дивіться у сюжеті Олени Куренкової та Коляна Пастика, які перебувають зараз у Швейцарії.

Війна в Україні, ядерні озброєння, розширення НАТО та зміни клімату — далеко не повний спектр тем, які можуть обговорити президенти двох країн. Втім чи зможуть Путін і Байден домовитися бодай про щось? Чи стане зустріч історичною або тільки посилить протистояння між країнами? І головне — чи змінить вона щось для України? Про все це поговоримо сьогодні у спеціальному ефірі на hromadske о 19:00. Не пропустіть ексклюзивні включення з Женеви та обговорення з експертами.

Вілла Ла Гранж у Женеві готова приймати президентів Джо Байдена та Володимира Путіна, передає кореспондент BBC.

Як Байден готувався до перемовин? За словами представників його адміністрації, під час свого європейського туру цього тижня він використовував свій вільний час для інтенсивної підготовки, щоб уникнути пасток, з якими зіткнулися його попередники на зустрічах з російським лідером.

Перемовини з європейськими високопосадовцями у нього на цьому тижні починалася після полудня, а ранок Байден використовував для консультацій з радниками.

Також президент США просив лідерів G7, зокрема канцлерку Німеччини Ангелу Меркель, яка знає як вести перемовини з Путіним, допомогти у підготовці до саміту. Путіна обговорювали навіть під час чаювання з королевою Єлизаветою ІІ.

Як передає наша кореспондентка з Женеви, вулиці навколо вілли перекриті, кожні 300 метрів встановлені поліцейські кордони.

Навпроти вілли, де має відбутися саміт, на будинку вивісили прапори спільноти ЛГБТ+.

Прапори спільноти ЛГБТ+ на будинку навпроти вілли, де має відбутися саміт президентів Росії та США Володимира Путіна і Джо Байдена, 16 червня 2021 рокуОленка Куренкова/hromadske

Як передає наша кореспондентка, поруч з пресцентром розмістити велику кількість військової техніки.

Серед тем, які ймовірно обговорюватимуть на саміті лідери, — пандемія коронавірусу, боротьба з кіберзлочинністю, економічні та інші двосторонні відносини та питання клімату. Також мають поговорити про Україну, Сирію, Лівію, Афганістан і Карабах.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує від зустрічі Байдена та Путіна конкретних домовленостей і рішень.

«Ми, Україна, хотіли б більш чітку позицію. Те, що ми бачимо, те, що лунає, — це така дипломатична підготовка до цієї зустрічі. Для мене найбільша проблема — а де конкретика? Мені здається, цієї конкретики не буде. Це мої побоювання», — заявив Зеленський в інтервʼю журналістам іноземних ЗМІ.

Між пресцентром та віллою, де має відбутися зустріч, вулицю також перекрили. Її охороняє бронетехніка.

Журналісти очікують на прибуття лідерів. Перед входом розстелили червону доріжку, передає наша кореспондентка.

Путін прибув до Женеви, повідомляють російські «РИА Новости». Водночас міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров вже приїхав на місце перемовин.

Як пише CNN, у розширеній делегації США окрім Байдена та держсекретаря Ентоні Блінкена будуть також радник з національної безпеки Джейк Салліван, заступниця державного секретаря з політичних питань Вікторія Нуланд, головний радник Ради національної безпеки по Росії Ерік Грін та посол США в Росії, який покинув Москву у квітні на тлі загострення відносин, Джон Салліван.

Зустріч вже невдовзі розпочнеться, наразі очікують прибуття до місця перемовин кортежу Путіна. Із місця події включається наша журналістка Оленка Куренкова.

Путін прибув до вілли на перемовини з Байденом. Зустрів його президент Швейцарії Гі Пармелен. З хвилини на хвилину очікують прибуття Джо Байдена.

Байден також прибув на перемовини. Зустріч президентів США та РФ розпочалась. Очікують, що вона триватиме 4-5 годин.

Президент Росії Володимир Путін і президент США Джо Байден на саміті в Женеві, Швейцарія, 16 червня 2021 рMikhail Metzel/Pool Photo via AP

Триває перший раунд переговорів. У ньому, окрім президентів, беруть участь міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров і держсекретар США Ентоні Блінкен, а також перекладачі.

Президент США Джо Байден, президент Росії Володимир Путін, державний секретар США Ентоні Блінкен (ліворуч) і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров (праворуч) бесідують під час зустрічі в Женеві, Швейцарія, 16 червня 2021 рMikhail Metzel/Pool Photo via AP

Перед самітом Байдена та Путіна в Женеві встановили три білборди з написами «Навального отруїли "Новічком"», «І досі немає розслідування», «Як так, президенте Путін?». Плакати оформлені в стилі художнього фільму «Три білборди за межами Еббінга, Міссурі», в якому головна героїня на трьох рекламних щитах розмістила питання до місцевого шерифова про розслідування вбивства своєї дочки.

Білборди розміщені на тій же вулиці, що і графіті з Навальним, яке кілька днів тому намалював художник Джуліен Баро.

Перемовини Байдена і Путіна у вузькому складі завершилися, повідомили у Кремлі російським «РИА Новости». Вони тривали майже 2 години.

Попереду ще перемовини за участі усього складу делегацій.

У Женеві розпочались перемовини Путіна та Байдена у розширеному форматі, повідомили у Білому домі, передає CNN.

Тим часом можете подивитися у нашому короткому відео, як розпочався саміт та чого від нього очікують.

На початку перемовин за закритими дверима Путін і Байден встигли обмінятися кількома фразами перед журналістами. Що сказали — дивіться у нашому відео.

На тлі саміту в Женеві відбувається акція проти російської агресії. Її організували українці та грузини, які мешкають у Швейцарії.

Розширені переговори Путіна і Байдена завершилися. Загалом зустріч тривала близько 3 годин. Наразі всі очікують прес-конференції лідерів. Найімовірніше, це будуть дві окремі пресконференції.

Розширені переговори президента США Джо Байдена і президента Росії Володимира Путіна на саміті в Женеві, Швейцарія, 16 червня 2021 рMikhail Metzel/Pool Photo via AP

Першим пресконференцію даватиме Путін. Байден після нього. Дивіться пряму трансляцію, а також обговорення цього саміту з експертами в нашому ефірі.

Путін розпочав свій виступ. Повідомив, що домовився з Байденом щодо повернення послів. У Москву повернеться представник США, а у Вашингтон — представник Росії. Коли конкретно — це вже питання технічного характеру.

Про війну на Донбасі

Тема України зачіпалася, але не дуже детально, каже Путін. За його словами, президент Байден погодився з ним, що основою врегулювання конфлікту на Донбасі є Мінські угоди.

«Повернути війська України на місця постійної дислокації (тобто повернути війська на Донбас); друге — закрити кордони; третє — провести вибори через три місяці після цих кроків. Не треба бути юристом, щоб зрозуміти: це не має нічого спільного з Мінськими кроками», — каже Путін.

Про вступ України в НАТО

Щодо можливого вступу України до НАТО — Путін каже, що ця тема зачіпалася «мазком» і «тут немає що обговорювати»

Про договір щодо скорочення ядерних озброєнь між США і РФ

«На США і РФ лежить особлива відповідальність за стратегічну стабільність у світі хоча б тому, що ми є двома найкрупнішими ядерними державами. І за кількістю боєголовок... і за якістю сучасності ядерного озброєння. Ми цю відповідальність визнаємо. Ми зазначили, що Байден ухвалив своєчасне та необхідне рішення продовжити СНВ-3 до 2024 року. Звісно, є питання, що далі. Ми домовилися, що почнуться консультації на міжвідомчому рівні», — заявив Путін.

Про настрій зустрічі з Байденом

«Не було ніякої ворожості. Наша зустріч відбулася у принциповому ключі, у нас щодо багатьох позицій розбіжні оцінки, але, на мій погляд, з обох боків було продемонстровано бажання зрозуміти один одного і шукали шляхи для зближення позицій. Розмова була цілком конструктивна» — каже Путін про зустріч з Байденом.

Про кібербезпеку

«З американських джерел відомо, що найбільша кількість кібератак у світі здійснюється з кіберпростору США. На другому місці Канада. Потім два латиноамериканські країни. Потім Велика Британія. Росії у цьому списку немає. Упродовж 2020 року ми отримали зі США 10 запитів щодо кібератак з кіберпростору Росії, і два таких запити з початку 2021. На всі з них наші колеги отримали відповіді. Тоді як РФ відправила 45 таких запитів у 2020 і 35 у 2021. Жодної відповіді ми досі не отримали. Що стосується кібербезпеки, ми домовилися, що почнемо з цього приводу консультації. На мій погляд, це надзвичайно важливо»

Про Навального і російську опозицію

«Що стосується нашої несистемної опозиції і згаданого громадянина: ця людина знала, що порушує чинний у Росії закон. Свідомо — хочу це підкреслити — ігноруючи вимоги закону, цей громадянин виїхав за кордон на лікування. А коли він виклав свої відеосюжети в інтернеті, до нього виникли питання. Я підозрюю, що коли він приїхав, то свідомо їхав на затримання», — сказав Путін.

Про Путіна-вбивцю

«Байден згадував проблему прав людини. Що стосується різких заяв... Усі ми знаємо їх, після цього Байден мені зателефонував, ми пояснили свої позиції, пояснення були задовільними

Усе, що відбувається в наших країнах — за це несе відповідальність політичне керівництво й перші особи: хто винен, хто вбивця. На вулицях американських міст кожен день когось убивають. Слова не встигнеш сказати — тобі стріляють у спину... Це кримінальні речі. Афганістан візьміть — там одним ударом по 120 людей вбивали. Розстріли з безпілотників і вертольотів явно цивільних осіб в Іраку — хто несе за це відповідальність? Хто вбивця?»

Про Арктику:

«Опанування Арктики загалом і Північного морського шляху зокрема викликає інтерес багатьох країн. Звинувачення щодо РФ у мілітаризації не мають під собою підстав. Ми просто відновлюємо те, що було в часи Радянського Союзу: зокрема для порятунку людей і захисту довкілля. Ми можемо і маємо співпрацювати в цьому напрямку. Росія має намір у повному обсязі дотримуватися міжнародних норм. Ми ніколи нічого не порушували»

Про можливий візит у Вашингтон:

«Байден не запрошував мене в гості. Я також не робив такої пропозиції. Для таких поїздок мають достигнути умови»

Про червоні лінії

«Загалом нам зрозуміло, про що говорять наші американські партнери. Їм так само, коли йдеться про червоні лінії. Але так далеко зайти, щоб детально щось ділити — до цього ми не дійшли. Але домовившись про співпрацю в кібербезпеці тощо — усе це має бути предметом наших обговорень і, сподіваюсь, домовленостей»

Про Україну

«Контроль України над своїми кордонами до проведення виборів суперечить Мінським угодам, тому РФ тут нічого зробити не може. Ми готові сприяти тільки в реалізації Мінських угод»

Путін вважає, що українська сторона повинна внести зміни до Конституції й кордони між Україною і РФ будуть зайняті українськими прикордонниками на наступний день після виборів.

Denis Balibouse/Pool Photo via AP

Про фінансування опозицій й іноагентів

«У США ухвалено закон, згідно з яким вони підтримуватимуть певні політичні організації в Росії. І водночас оголосили РФ ворогом і заявили, що будуть стримувати розвиток Росії. У законодавстві США є положення, що США мають підтримувати порядок демократичного управляння в нашій країні й організації, які цим займаються. Питання: якщо РФ — ворог, то які ж організації США й решта західного співтовариства будуть підтримувати й фінансувати? Я думаю, не ті, які укріплюють Росію, а ті, які її стримують. Це організації та люди, що сприяють реалізації політики Штатів на російському напрямку. Як ми маємо до цього ставитися? Насторожено, але будемо діяти в межах російського закону»

«Організація, яку ви згадали (ФБК), публічно закликала до масових заворушень, залучала до них неповнолітніх, публікувала інструкції, як приготувати коктейль Молотова»

Про вбивства, катування і права людей

«Усе, що відбувається в наших країнах — за це несе відповідальність політичне керівництво й перші особи: хто винен, хто вбивця. На вулицях американських міст кожен день когось убивають. Слова не встигнеш сказати — тобі стріляють у спину... Це кримінальні речі. Афганістан візьміть — там одним ударом по 120 людей вбивали. Розстріли з безпілотників і вертольотів явно цивільних осіб в Іраку — хто несе за це відповідальність? Хто вбивця? Америка недавно тільки постала перед кризою через убивство афроамериканця. Не буду коментувати це, але... Ми співчуваємо американцям, але не допустимо цього на нашій території»

«Згадайте тюрми ЦРУ, де катування застосовувалися. Це права людини? Так захищають права людини? Це практика реальної політики. І ми, виходячи з цього, вибудовуємо свою політику. Зокрема і щодо людей, які отримували гроші за кордоном, і щодо тих, хто їм ці гроші платить»

Про штурм Капітолія після виборів у США

«З політичними вимогами люди увійшли в Конгрес США після виборів. Проти 400 людей порушені кримінальні справи. Їм загрожує до 20 чи 25 років тюрми. Їх називають внутрішніми терористами... На якій підставі — не зрозуміло, бо ніхто з офіційних представників влади США нас про це не інформує. Одну з учасниць поліцейський застрелив на місці. У багатьох країнах відбувається те саме. Підкреслю: ми співчуваємо американцям, але в нас такого не допустимо»

Про обмін ув'язненими

«Там можуть бути знайдені певні компроміси. Держдеп і МЗС РФ попрацюють у цьому напрямку»

Про торгівлю

«Це залежить від американського боку — ми ж не вводимо ніяких обмежень. Вважаємо, що після цього США втратили не менше, ні РФ. Це вплинуло на нас певним чином — тут США виконали свою задачу щодо стримування — але нічого критичного. У нас торгівельний обіг зі США — здається, 28 млрд доларів. І в першому кварталі зріс. Сподіваємось, така тенденція збережеться»

Про перешкоджання роботі ЗМІ

«Що стосується, хто кому інтерв'ю дає: це вирішують лідери. Ми намагаємося донести нашу позицію. Що стосується ЗМІ, от Байден порушив питання про діяльність «Радіо Свобода» в Росії, яких ми голосили іноагентами. У мене склалося враження, що до цього члени американської делегації не знали, що в нас два таких ЗМІ — RT і Sputnik. До цього США оголосила їх іноагентами й позбавила акредитації — і при цьому виконує вимоги американського закону. У нас таких проблем нема і, на жаль, американські ЗМІ до кінця не виконують вимоги російського закону. Ми пояснили це. Сподіваємося, через МЗС і цю роботу налагодимо»

Про результати зустрічі

«Ніякого тиску ми не відчували. Розмова була відкритою, без дипломатичних відхилень від заданих тем. Ні з нашого, ні з їхнього боку тиску не було. Це ж безглуздо, для цього не зустрічаються. Це не спортивні змагання. І я цілком згоден. Зустріч була загалом результативною. Вона була конкретною, предметною і спрямованою на досягнення результатів»

Про Майдан

«Що стабільного в тому, що підтримали державний переворот в Україні? Коли колишній президент Янукович погодився з усіма вимогами опозиції? Він готовий був, по суті, піти від влади й через місяці три оголосити нові вибори. Ні, треба було здійснити кривавий держпереворот, що призвів до відомих наслідків»

Володимир Путін дає пресконференціюAP Photo/Alexander Zemlianichenko

Путін закінчив свій виступ. Тепер черга за Байденом. Американський президент повинен був з'явитися перед журналістами о 19:30, однак його вихід затримується.

Тим часом радимо подивитися наш ефір, де ми включаємо нашу журналістку, яка зараз перебуває в Женеві, а також журналістів зі США та РФ.

На відміну від Путіна Байден почав свій виступ з промови.

«Жоден президент США не може не захищати демократичні цінності, права і свободи людини. Я чітко дав знати Путіну, що ми порушуватимемо питання прав людини, такі питання, як щодо Олексія Навального. Ми завжди розширюємо сферу прав людину, включаємо туди все більше і більше людей.

Я сказав Путіну, що ми повинні мати чіткі основоположні правила гри, яких треба дотримуватися. І у нас є певні точки дотику.

Щодо Ірану йшлося, що Тегеран не має отримати ядерну зброю. І тут наші позиції збігаються.

Є ще певні інтереси, які збігаються: кібербезпека, стратегічна стабільність, контроль надо озброєннями.

Ми почали двосторонній діалог щодо стратегічної стабільності. Ми детально говорили про види зброї, які можуть бути розроблені. Наші дипломати можуть зустрітися й обговорити, як ми можемо запобігти поширенню ядерної зброї.

Ми також говорили про кібербезпеку, я назвав конкретні об’єкти інфраструктури, які не мають бути атаковані. Я не буду зараз називати, це 16 об'єктів із різних сфер — від енергетики до водопостачання. Такі домовленості мають бути реалізовані на практиці», — наголосив Байден.

Джо Байден дає пресконференціюAP Photo/Patrick Semansky

Про Україну і Білорусь

«Я підтвердив Путіну незламну підтримку територіальній цілісності та суверенітету України. Ми також обговорили питання Білорусі, які мене турбують. Він не не погодився зі мною»

Про кібератаки

«Що було, якби ми атакували в кіберпросторі російські об’єкти? Якби ми втручались у вибори в інших країнах? Це послаблювало б позиції країни, і це послаблює позиції Росії, яка намагається залишити собі статус великої держави. Я сказав, що наші можливості в кібербезпеці дуже значні. І якщо буде потреба, ми реагуватимемо. Путін знає про це. Останнє, що зараз Путін хоче — це холодна війна»

«Він знає, що я буду вживати заходів, як ми робили після останньої атаки. Ми не дозволимо цьому продовжуватися. Саме тому свого часу ми закрили якісь об'єкти в США, були зміни в дипвідносинах з послами. Я не знаю, якими будуть наслідки. Я припускаю, може ви думаєте, що це не має значення, але якщо правила будуть порушені, то довіра до нього буде втрачена»

Байден зазначив, що економіка РФ у кризі, і її треба розвивати, тож війна зі США, — точно не те, що потрібно Росії. Проте це не означає, що Путін перестане брязкати зброєю, не перестане казати про оточення ворогами й те, що США хочуть її захопити.

Про реакцію США у випадку смерті Навального

«Я чітко дав зрозуміти, що наслідки цього кроку будуть руйнівними для Росії. Це подія багато чого означатиме для країни»

Про результати саміту

«Ми не обговорили все, що хотіли, але є реальна перспектива, що ми можемо конструктивно налагоджувати відносини без поступок з нашого боку. Я йому представив свою позицію, чого ми можемо досягнути разом. І що буде, якщо наш суверенітет буде порушено»

Про торгівлю з Росією

«США не проти торгувати з Росією. У мене немає жодних проблем у питанні торгівлі з Росією, якщо тільки не йдеться про порушення міжнародного права»

Про пандемію

«Китай намагається показати себе світу як відповідальну та дружню державу, вони намагаються говорити про свої заслуги у контексті протидії пандемії та виробництва вакцин. Чи справді Китай намагається докопатися до суті, як виник коронавірус? Ви самі можете побачити відповідь. Я хочу, щоби світ об’єднався і розібрався, які є механізми для раннього визначення наступної пандемії, і як ми можемо реагувати на них заздалегідь. Ми маємо над цим працювати»

Джо Байден дає пресконференціюPatrick Semansky / AP Photo

Байден завершив свою пресконференцію. Вона тривала значно менше, ніж у Путіна. А наш ефір все ще триває.

Літак Путіна вже вилетів з аеропорту Женеви до Москви. Байден із делегацією США також залишив віллу, де проходив саміт. А ми завершуємо наш текстовий онлайн. Дякуємо, що були з нами.