Били, обкрадали та позбавляли їжі: правозахисники повідомили про насильство над мігрантами на кордоні з Білоруссю
Правозахисники з'ясували, що мігранти, які намагалися потрапити з Білорусі до Польщі, зазнали жорстокого поводження зі сторони білоруських і польських військових.
Про це свідчить звіт Amnesty International.
Правозахисники опитали 75 людей, яких із липня по листопад 2021-го «заманили до Білорусі фальшивими обіцянками легкого потрапляння в ЄС».
Серед опитаних: 66 громадян Іраку, 7 громадян Сирії, які подорожували з Єгипту, Лівану та Сирії, по одному громадянину з Лівану та Судану. Деякі опитані подорожували з родиною та друзями, тож свідчення стосуються 192 постраждалих людей.
Експерти дізналися про побиття, катування та жорстоке поводження з мігрантами, зокрема людей позбавляли їжі, води та житла, у деяких викрадали телефони, а білоруські військові вимагали хабарі.
Опитані розповіли, що їх групами звозили до так званих місць збору, що були огороджені. Людям забороняли самостійно залишати «місця збору» та виходити до територій, доступних для цивільних. Натомість їх змушували перетинати кордон із Польщею, наприклад, через замерзлі річки.
«Вони нас вивантажили… Було близько десяти [білоруських] солдатів, із ними було чотири собаки. Вони сказали, що відпустять собак, і якщо ми не будемо бігти швидко, ті нас покусають. Солдати бігли за нами, били кийками всіх, хто не біг. Після того як вони переслідували нас близько 200 метрів, солдати розвернулися, залишивши нас у буферній зоні посеред лісу. Сім’ї були розділені. Ті, кого покусали собаки, стікали кров’ю», — розповів один із мігрантів із Сирії.
Очевидці розповіли правозахисникам, що в «місцях збору» людей могли тримати від декількох днів до декількох тижнів. Кажуть, що мігрантів залишили з мінімальною кількістю хліба та води або взагалі без їжі упродовж днів. Декілька людей сказали Amnesty International, що їм дозволили покинути «місця збору» та прикордонну територію лише після сплати хабарів.
Курдська сирійська сім'я розповіла, що залишалася в огородженій зоні 20 днів. За їхніми свідченнями, вони їли раз на день, а одного разу залишались без їжі принаймні на 24 години.
«Ми іноді були майже непритомні, голодні та спраглі. Ми не мали допомоги ні від польських солдатів, ні від білоруських», — розповів батько родини.
Деякі мігранти розповідали, що білоруські військові били їх та крали телефони. Громадянин Іраку зазначив, що у військових були кастети та черевики зі сталевими наконечниками.
«Вони били нас ногами, коли ми лежали на землі. Вони змусили нас віддати гроші та телефони. Моє тіло стало чорно-синім», — сказав один чоловік.
В Amnesty International також звинуватили польську сторону у порушенні міжнародних угод: наприклад, у тому, що прикордонники змушували мігрантів повертатися до Білорусі, хоча і знали про тортури. Також прикордонники не дозволяли мігрантам подати заяву з проханням про надання притулку.
Деякі мігранти, яким вдавалося перетнути кордон до Польщі, розповіли про жорстоке поводження і зі сторони польських прикордонників. Вони згадували, що військові пошкоджували телефони, обприскували дітей із перцевого балончика та штовхали дорослих у річки.
Так, громадянин Сирії, який намагався потрапити в ЄС разом із дружиною та двома дітьми, розповів, що його разом із родиною помістили у кузов військової вантажівки. Їх возили близько години та висадили у буферній зоні. За словами очевидця, військовий у вантажівці продовжував використовувати перцевий балончик.
Громадянин Іраку, який пробрався у Польщу, розповів, що прикордонники його та інших чоловіків відвезли до річки: вона була 10-15 метрів завширшки, але глибока та швидка.
«Нас вигнали з машин і штовхнули у воду. Хто не потрапляв у річку, били кийками. [У них] також були собаки. Жінок і дітей, а також деяких чоловіків забрали в інше місце. Я бачив, як одного чоловіка забрала течія. Якщо хтось не вмів плавати, потонув», — згадував постраждалий.
Що відбувається на кордоні Білорусі?
Ще наприкінці травня Лукашенко у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів через свою країну.
Відтоді ситуація з мігрантами до Європи загострилася, а низка сусідніх із Білоруссю країн (Польща, Литва, Латвія) оголосили про будівництво парканів, щоби хоч якось стримати людей.
Білорусь зі свого боку звинувачувала країни ЄС у «протиправній поведінці» з мігрантами й біженцями та в порушенні власних принципів.
Ситуація на білоруському кордоні загострилася з початку листопада. Мігранти проривалися через кордон, застосовуючи каміння, сльозогінний газ, лазери та стробоскопи. У прикордонній службі Польщі впевнені, що ними мігрантів забезпечують білоруси.
За даними РНБО, міграційна криза може зачепити й Україну, оскільки на території Білорусі було 16 тисяч мігрантів. А втім, після того у Білорусі заявляли, що деякі люди або повернулися самі на батьківщину, або ж їх евакуювали посольства їхніх країн.