Білорусь висилає з країни майже все посольство Латвії через інцидент із білоруським прапором. Латвія відповіла так само
Білорусь оголосила про вислання з країни посла Латвії та майже всього дипломатичного персоналу посольства. Такий крок пояснили інцидентом у Ризі, де державний прапор Білорусі замінили на біло—червоно—білий стяг.
Про це на зустрічі з журналістами 24 травня повідомив міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей, передає білоруське інформагентство «БелТа».
За словами Макея, латвійський посол має покинути Білорусь протягом 24 годин, а дипломатичний та адміністративно-технічний персонал посольства — протягом 48 годин. Залишиться лише один співробітник «для догляду за будівлею».
МЗС Латвії у відповідь уже заявило про вислання всього персоналу посольства Білорусі «до нормалізації відносин».
Перед тим 24 травня в Ризі, де зараз відбувається Чемпіонат світу з хокею, мер міста Мартиньш Стакіс замінив білоруський державний прапор на біло-червоно-білий стяг, який назвав «прапором вільної Білорусі».
«Прапору, який символізує режим, що здійснює державний тероризм, не місце в міському середовищі Риги. Тому ми його зняли», — написав Стакіс у Twitter.
Під «державним тероризмом», вочевидь, мається на увазі затримання 23 травня білоруського опозиціонера й співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича.
Протасевич перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, але під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу.
Посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Литва першою заборонила авіасполучення з Білоруссю. А Велика Британія заборонила білоруській авіакомпанії літати до них.
Президент України Володимир Зеленський доручив уряду підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю. Відповідне рішення мають розглянути на позачерговій нараді 25 травня.
Про Протасевича
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».