Білоруські правозахисники визнали Протасевича політичним в'язнем

Вісім білоруських правозахисних організацій оприлюднили заяву, у якій визнали співзасновника Telegram—каналу NEXTA Романа Протасевича політичним в'язнем. Його 23 травня після екстреної посадки літака затримали у Мінську.

Текст заяви оприлюднив правозахисний центр «Вясна».

Правозахисники вважають, що звинувачення Протасевича з боку білоруських правоохоронців — це переслідування за критику чинної влади. Вони наголосили, що Підбурювання до соціальних розбратівстаття 130 Кримінального кодексу Білорусі, яку інкримінують Протасевичу, спрямована на захист вразливих верств суспільства від розпалювання ненависті, а не державних службовців: «Ми неодноразово уточнювали, що урядовці не є окремою соціальною групою».

У заяві наголошують, що, згідно з міжнародними стандартами щодо свободи вираження поглядів, неприпустимо карати людей за критику держави чи її символів, уряду та державних установ, якщо тільки така критика не спрямована на спричинення насильства.

Правозахисники оприлюднили такі вимоги до білоруської влади:

  1. Негайно звільнити Романа Протасевича та закрити кримінальні провадження щодо нього.
  2. Звільнити Софію Сапегу — дівчину Протасевича, яка разом із хлопцем летіла з Афін до Вільнюса та яку теж затримали.
  3. Звільнити всіх політичних в'язнів та припинити політичні репресії в країні.

Заяву підписали центр «Вясна», Білоруський ПЕН-центр, республіканське громадське об'єднанняРГА «Прававая ініцыятыва» та ще 5 білоруських правозахисних організацій.

Що трапилося з Протасевичем?

Його 23 травня затримали в аеропорту Мінська. Він був на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.

Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.

У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська. Також там повідомили, що між екіпажем та одним із пасажирів виник конфлікт.

Що відомо про Протасевича?

Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».

Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.

Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».