Голові Верховного Суду Всеволоду Князєву, який фігурує у справі про хабар, висловили недовіру. Що це змінює?
Більшість суддів на Пленумі Верховного Суду підтримали висловлення недовіри голові ВС Всеволоду Князєву, який фігурує у справі про хабар.
Про це йдеться у трансляції позачергового засідання Пленуму Верховного Суду 16 травня.
Для ухвалення відповідної постанови судді проводили таємне голосування. Лічильна комісія оголосила про 142 отримані бюлетені для голосування, 26 — погашених.
Всі 142 бюлетені у скриньці були дійсними. За висловлення недовіри Князєву — 140 голосів, проти — 2. Судді також підтримали затвердження протоколу лічильної комісії.
Надалі судді голосували щодо ухвалення постанови Пленуму Верховного Суду про дострокове припинення повноважень голови Верховного Суду Князєва: за — 137, проти — немає.
У разі відсутності голови ВС його адміністративні повноваження здійснює заступник, але він не обраний. Тож повноваження здійснює суддя, який має більший стаж роботи на посаді судді ВС. Таким суддею є Дмитро Луспеник. Він запропонував провести відкрите голосування за те, щоб він виконував обов'язки голови ВС.
«Я хочу не для легітимності, а для того, щоб відчути, що в інших суддів немає іншого тлумачення цієї норми. Від себе прошу проголосувати», — сказав Луспеник. Проте судді підтримали його без голосування.
Нагадаємо, Верховний Суд анонсував позачергове засідання Пленуму ВС «у зв’язку з подіями, які відбуваються навколо» голови Всеволода Князєва.
Секретар Пленуму Верховного Суду Дмитро Луспеник оголосив, що суд бере на себе повну відповідальність «за події, що відбуваються у зв'язку з імовірними корупційними діяннями його окремих представників», а судді ВС «шоковані зазначеними подіями». Судді ВС зазначили, що співпрацюють зі слідством та діють за принципом самоочищення.
«Це чорний день в історії суду. Ми мусимо бути гідними та витримати цей удар», — йдеться у заяві.
Зазначимо, рішення про недовіру не позбавить Князєва статусу судді Верховного Суду, а лише позбавить посади очільника. Надалі нового Голову ВС мають обрати відповідно до норм законодавства про проведення такого конкурсу.
Що передувало?
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та Національне антикорупційне бюро (НАБУ) викрили «масштабну корупцію» у Верховному Суді.
Слідчі зафіксували низку контактів власника фінгрупи «Фінанси та кредит» (співголовою цієї групи називають Костянтина Жеваго) з одним із власників адвокатського об'єднання — воно було посередником між керівництвом суду і людьми, які хотіли «вирішити питання» в суді.
Так, Велика палата ВС розглядала справу стосовно права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням 19 квітня орган залишив зазначені акції пов'язаним із Жеваго компаніям.
Загальна сума хабаря склала майже 2,7 мільйона доларів. 15 травня, коли передавали другу частину хабаря у 450 тисяч доларів, правоохоронці зафіксували це «на гарячому».
Правоохоронці вже затримали дві людини, зокрема голову Верховного Суду Всеволода Князєва. Скільки загалом суддів можуть фігурувати у справі, слідчі не повідомили, але уточнили, що рішення ухвалювалося певним визначеним колом суддів — це було рішення Великої палати ВС. За інформацією джерел ZN.UA, на тлі затримання Князєва обшуки відбувалися у ще 18 суддів ВС України.