Більшість українців вважають, що державну мову мають знати всі громадяни — опитування
79% українців переконані, що всі громадяни нашої країни повинні знати українську мову. Крім того, 66% заявили, що українська має бути єдиною державною мовою, а російську можна використовувати в приватному житті.
Про це свідчать результати дослідження фонду «Демократичні ініціативи» та «Центру Разумкова».
Найбільше не згодних з тим, що українську мають знати всі на сході (28%), але все одно більшість громадян (65%) підтримують обов'язкове знання державної.
Більшість українців (66%) погоджуються, що російська мова може вільно використовуватися у приватному житті, але єдиною державною має бути українська. Ще 18% вважають доречним надати російській офіційного статусу в окремих регіонах, а 13% впевнені, що російська має стати державною на всій території України.
Крім того, 82% респондентів заявили, що керівники держави та різні чиновники повинні спілкуватися українською під час роботи. В Україні також прихильно ставляться до викладання більшості предметів української (77%), проти цього — 17%.
Опитування проводили з 14 до 19 серпня в усіх регіонах України, крім тимчасово окупованого Криму та територій Донецької та Луганської областей. Опитали 2018 респондентів від 18 років і старше методом інтерв'ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
В Україні 16 липня 2019 року набув чинності мовний закон, який закріплює українську — єдиною державною мовою. Вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
Проте 51 народний депутат у червні звернувся до Конституційного суду з вимогою перевірити закон про українську мову на відповідність Конституції. Депутати ставлять під сумнів конституційність цього закону. Вони стверджують, що закон про мову не врегульовує порядок застосування мов національних меншин, а деякі законодавчі положення дискримінують російськомовних громадян.
Цей закон також критикує Росія й низка інших країн-сусідів, які вважають, що він порушує права меншин. Зокрема Угорщина заявила, що блокуватиме членство України в НАТО до «розв'язання проблеми угорської меншини» Закарпаття.
Наприкінці серпня 2019-го Зеленський анонсував законопроєкт для захисту прав меншин, зокрема щодо мови.