Біля аеропорту Кабула в Афганістані прогримів вибух. Країни попереджали людей про можливість теракту (ОНОВЛЕНО)

Біля міжнародного аеропорту Кабула, що в Афганістані, стався вибух. Напередодні низка країн попереджала своїх громадян про ризик теракту в аеропорту.

Про це пише AP. Факт вибуху також підтвердив прессекретар Пентагону Джон Кірбі.

«Ми можемо підтвердити вибух біля аеропорту Кабула. Наразі інформація про жертв незрозуміла. Ми надамо додаткову інформацію, коли зможемо», ㅡ написав він у Twitter.

За попередніми даними чиновників США, терорист підірвав себе у натовпі. The Wall Street Journal з посиланням на очевидців також вказує, що вибух стався у натовпі. Після вибуху з місця події виводили багатьох поранених, закривавлених людей. Жодне угрупування поки не взяло на себе відповідальність за вибух.

Як вказують у Пентагоні, у Кабулі сталися два вибухи: один ㅡ біля аеропорту, інший ㅡ біля готелю Baron.

Reuters з посиланням на американських чиновників пише, що унаслідок вибуху постраждали щонайменше 5 військовослужбовців США, один з них тяжко поранений. Представники «Талібану» заявили про щонайменше 13 постраждалих, включно з дітьми та членами угрупування. Кірбі підтвердив, що серед поранених є цивільні та громадяни США.

До госпіталю, яким керує італійська благодійна організація, доставили понад 60 поранених унаслідок вибуху. Щонайменше 6 людей загинули. У медзакладі кажуть, що вже 80% ліжок у лікарні заповнені постраждалими унаслідок вибуху. Наразі там залучають додаткові ліжка, щоб приймати поранених.

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко зазначив, що поки інформація про постраждалих українців не надходила. Глава МЗС Дмитро Кулеба доручив посольству України в Таджикистані тримати ситуацію на особливому контролі.

Напередодні Сполучені Штати, Велика Британія, Австралія та Нова Зеландія попереджали людей про високу загрозу теракту в аеропорту Кабула. Громадян цих країн та інших людей, які хочуть виїхати з Афганістану, закликали покинути район летовища і знайти безпечне місце.

Зокрема Міноборони Великої Британії раніше розповіло ЗМІ про можливість організації вибуху з боку угруповання «філія» терористичного угрупування «Ісламська держава» (ІДІЛ), що діє в Афганістані та в ПакистаніIsis-K.

Попри попередження західних країн зранку 26 серпня в аеропорту та поблизу нього залишалась низка людей.

Що з евакуацією з Афганістану?

Після того, як «Талібан» взяв під контроль Кабул 15 серпня, з Афганістану евакуювали літаками понад 82 тисячі людей. У США заявляли, що ще приблизно 1 500 американців чекають на евакуацію.

За даними МЗС України, в Афганістані залишаються близько 90 українців і членів їхніх сімей, які хочуть виїхати з країни. Україна вже вивезла понад 250 українців, членів їхніх сімей та іноземців. Першим евакуаційним рейсом в Україну прилетіли 79 людей, другим — 83 людини, а третім — 98 людей. 65 афганців уже попросили статус біженця в Україні.

В МЗС обіцяють продовжувати евакуацію своїх громадян з Афганістану, поки не вивезуть усіх, хто цього хотів.

Наразі аеропорт Кабула контролюють 5 800 американських та тисяча британських військових. Натомість під'їзди до аеропорту під контролем талібів.

Ще 19 серпня ЗМІ повідомляли, що «Талібан» значно ускладнює евакуацію людей. Наприклад, угруповання встановило на шляху до аеропорту блок-пости. Через них не пропускають афганців, які хочуть втекти з країни, особливо тих, що не мають проїзних документів. А військові США не могли зв'язатися з людьми за межами аеропорту в Кабулі.

Країни «Великої сімки» просять «Талібан» гарантувати безпечну евакуацію всіх охочих з Афганістану після 31 серпня. Але в угрупованні кажуть, що робити цього не збираються.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі талібів в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так.