Британія першою почала вакцинацію від COVID-19. Коли черга України? (ФОТО)
8 грудня у Великій Британії розпочалася масова вакцинація від коронавірусної інфекції вакциною компаній Pfizer/BioNTech.
За даними CNN, вакцинацію розпочали в Англії, Уельсі та Шотландії. У Північній Ірландії повідомили, що розпочнуть щепити громадян на початку наступного тижня.
Вакцинацію почали з людей, старших за 80 років, і медичних працівників. Крім того, передусім вакцину отримають жителі будинків для літніх людей і працівники хоспісів.
Першою людиною, якій зробили щеплення від COVID-19 в межах програми масової вакцинації, стала 90-річна Маргарет Кінан, повідомляє ВВС.
Також одним із перших людей, який отримав вакцину, став тезка знаменитого англійського письменника, 81-річний Вільям Шекспір із графства Уорвікшир. Як і Маргарет Кінан, він отримав свій укол в університетській лікарні Ковентрі за 20 миль від міста Стретфорд-на-Ейвоні, де народився знаменитий письменник Вільям Шекспір, пише Reuters.
Скільки є готових вакцин Pfizer/BioNTech
Британські посадовці повідомили, що до кінця грудня розраховують увести охочим до 4 мільйонів доз вакцини Pfizer/BioNTech.
На сьогодні уряд придбав 40 мільйонів доз вакцини. Цього вистачить для щеплення 20 мільйонів людей, або ж третини населення країни (66 мільйонів), адже вакцину потрібно вколювати двічі з різницею у три тижні.
Ефективність і вада вакцини Pfizer/BioNTech
Відповідно до результатів третього етапу випробування вакцини Pfizer/BioNTech, вона забезпечує до 95% захисту від COVID-19. Також у компанії заявили, що вакцина була ефективна в різних вікових, статевих, расових та етнічних групах. Наприклад, у літніх людей від 65 років ефективність становила понад 94%.
В учасників майже не було побічних ефектів на препарат: у 3,8% добровольців з'являлася втома, а у 2% — головний біль.
Рівень надійності захисту вакцини у 95% є вищим від очікувань, які озвучили представники Всесвітньої організації охорони здоров'я. У ВООЗ заявили про необхідність створення вакцини з ефективністю понад 50%, щоби розпочати вакцинацію населення.
Pfizer і BioNTech розраховують випустити до 50 млн доз вакцин у 2020 році та до 1,3 млрд доз до кінця 2021 року.
Вадою препарату від Pfizer і BioNTech є те, що він потребує зберігання за наднизьких температур — мінус 70 градусів за Цельсієм. Компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів, однак лікарі у США скаржилися, що такі умови можуть ускладнити транспортування та зберігання вакцини.
За температури -70°С препарат можна буде зберігати до 6 місяців, а за температури 2-8 градусів — тільки до 5 днів.
Крім того, Національна служба охорони здоров'я Великої Британії (NHS) виступила з попередженням про те, що громадяни, схильні до сильних алергічних реакцій, повинні уникати щеплення вакциною Pfizer/BioNTech через ризик анафілактичного шоку, повідомляє BBC.
Ізраїль також отримав вакцину від Pfizer/BioNTech
9 грудня перша партія вакцини від коронавірусу компанії Pfizer прибула в Ізраїль, передає The Jerusalem Post. Рейс із Брюсселя привіз до Тель-Авіву понад 100 тисяч доз вакцини.
Другий вантажний літак — із 500 тисячами дозами вакцини — повинен прибути до Ізраїлю найближчими днями, ще мільйон вакцин мають привезти наступного тижня.
Однак ці дози вакцини призначені передусім для людей із груп ризику. Коли саме розпочнеться масова вакцинація від COVID-19 в Ізраїлі, наразі невідомо.
Коли черга України?
Україна входить до COVAX — світової ініціативи на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI) із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19.
В межах цієї програми наша держава отримає безоплатно приблизно 8 мільйонів доз вакцини від COVID-19, однак постачання препарату очікують не раніше, як на початку другого кварталу 2021 року.
Натомість в українських аптеках вакцина з'явиться не раніше, ніж восени 2021 року. Про це повідомив виконувач обов'язків глави Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) Ігор Кузін в ефірі «Україна 24».
ЦГЗ визначив 12 пріоритетних груп населення України (загалом майже 21 млн людей), які першими вакцинуватимуться від COVID-19. До цих груп входять працівники сфери охорони здоров’я, військові, освітяни, люди похилого віку та люди, які проживають у соцзакладах, люди із супутніми захворюваннями тощо.
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що впродовж найближчих двох тижнів Україна підпише також договори про постачання вакцини проти COVID-19 із деякими компаніями-виробниками. Однак наголосив, що це не гарантує отримання вакцин у найближчі місяці, адже перша вироблена партія закриватиме потреби COVAX.
Тим часом МЗС України звернулось до Канади по допомогу в отриманні партії вакцин від коронавірусу. Відповідне прохання висловив послу Канади в Україні Ларисі Галадзі заступник глави Міністерства закордонних справ Євген Єнін, передає пресслужба міністерства.
Інші вакцини проти Covid-19
Британська вакцина AstraZeneca та Оксфордського університету показала в середньому 70% ефективності на фінальних випробуваннях. Водночас максимальну ефективність у 90% вакцина показала в людей, які отримали перше з двох щеплень із меншим дозуванням препарату. В експертів багато питань до ефективності препарату, тому розробники вирішили провести повторне випробування.
А от американська компанія Moderna заявила про успішність своєї вакцини на 94,1%, попередня оцінка ефективності становила 94,5%. Зокрема там зазначили, що їхня вакцина гарантує 100-відсотковий захист від важкого перебігу хвороби. Компанія заявила, що подає документи на реєстрацію препарату в США.
Крім того, вакцина американської компанії Moderna, ефективність якої 94,1%, не псується за стандартних температур холодильника — 2-8°С.