Британський парламент проголосував за законопроєкт про Brexit

Палата громад британського парламенту проголосувала за законопроєкт про вихід із Європейського Союзу (Withdrawal Agreement Bill), який визначає умови втілення Brexit.

Про це повідомляє The Guardian.

Повідомляється, що за законопроєкт проголосувало 358 депутатів, проти — 234.

Законопроєкт ухвалили в другому читанні. Після цього його мають обговорити у профільному комітеті, а потім проголосувати ще раз із внесеними змінами в палаті.

Далі законопроєкт має розглянути верхня палата — Палата лордів, після чого його має затвердити королева Великої Британії аби він набув чинності.

Нагадаємо, напередодні королева Великої Британії Єлизавета II оголосила урядову програму, в якій ідеться про те, що Brexit до 31 січня 2020 року є пріоритетним для нового уряду країни.

Про який законопроєкт ідеться?

Законопроєкт про Brexit не є тотожним угоді про вихід із ЄС, яку 17 жовтня уклали Велика Британія та ЄС. Withdrawal Agreement Bill визначає умови, за яких відбуватиметься впровадження положень цієї угоди.

Зокрема, він затверджує погоджену дату виходу Великої Британії з ЄС — 31 січня 2020 року та встановлює 11-місячний перехідний період, під час якого сторони мають укласти нову торговельну угоду. При цьому за наполяганням Джонсона додали окреме положення, яке забороняє продовження перехідного періоду після грудня 2020 року.

Оскільки Brexit означає автоматичне скасування всіх норм права ЄС, міністри британського уряду отримують розширені повноваження, аби в прискореному порядку заповнювати відповідні законодавчі прогалини. Уряд Великої Британії також зобов'язується гарантувати права громадян ЄС на території країни після Brexit.

До внесеного сьогодні на голосування законопроєкту про Brexit уряд Джонсона вніс зміни. Зокрема, раніше в ньому не було зафіксовано чіткого обмеження перехідного періоду до грудня 2020 року. Також із тексту Withdrawal Agreement Bill прибрали низку положень про гарантії захисту соціальних прав відповідно до стандартів ЄС. Немає там і необхідності затвердження парламентом позиції Великої Британії на майбутніх торговельних перемовинах із Євросоюзом.

Чому проголосували саме зараз?

Ухвалення законопроєкту про Brexit стало можливим після того, як на дочасних виборах 12 грудня Консервативна партія на чолі з прем’єром Борисом Джонсоном здобула абсолютну більшість у 80 голосів.

Депутати попереднього скликання не хотіли затверджувати урядовий законопроєкт про Brexit за пришвидшеною процедурою. Вони заявляли, що в них недостатньо часу для його вивчення й обговорення, оскільки до тодішнього дедлайну Brexit — 31 жовтня — лишалися лічені дні.

Тоді за ініціативи опозиційних політичних партій парламент прийняв рішення про проведення дочасних виборів. Напередодні ЄС схвалив чергове відтермінування виходу Великої Британії — до 31 січня 2020 року.