Велика Британія вимагає від своїх авіакомпаній облітати Білорусь. А білоруському перевізнику забороняє польоти у країну

Влада Великої Британії зобов’язала свої авіакомпанії уникати повітряного простору Білорусі, а також заборонила білоруському авіаперевізнику Belavia польоти у країну. Підставою для цього стало затримання білоруського опозиціонера Романа Протасевича.

Про це заявив міністр закордонних справ країни Домінік Рааб, цитує The Guardian.

Міністр повідомив, що британським авіакомпаніям потрібно припинити польоти через повітряний простір Білорусі. Також буде білоруській авіакомпанії Belavia скасують дозвіл на польоти у Велику Британію.

За словами Рааба, те, що сталося з рейсом Ryanair, може бути загрозою для будь-яких рейсів. Він наголосив, що Велика Британія чекає термінового засідання Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) для обговорення цього питання.

Рааб нагадав, що британський уряд загалом наклав санкції на 99 фізичних і юридичних осіб з Білорусі. Їх ввели раніше, ще до інциденту з Протасевичем.

Хто ще оминатиме повітряний простір Білорусі?

У Литві з 25 травня заборонили виконувати будь-які рейси, які проходять через територію Білорусі. Ідеться як про прибуття, так і про відбуття літаків. Зробили це після екстреної посадки режимом Лукашенка в Білорусі літака та затримання опозиціонера Романа Протасевича.

А президент Володимир Зеленський під час наради доручив Кабінету Міністрів підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю. Уряд розгляне це питання 25 травня.

Що передувало?

23 травня в аеропорту Мінська затримали співзасновника Telegram-каналу NEXTA Live Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.

Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.

У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська.

Хто такий Протасевич?

Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».

Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.

Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».