Білоруський режим заявив, що літак із Протасевичем начебто хотів підірвати рух ХАМАС. Там це заперечили
Повідомлення про мінування літака Ryanair, на якому перебував затриманий у Мінську співзасновник опозиційних білоруських Telegram—каналів Роман Протасевич, нібито надійшло від руху ХАМАС, який базується в Секторі Гази й воює з Ізраїлем.
Про це на брифінгу 24 травня повідомив директор департаменту з авіації Міністерства транспорту й комунікацій Білорусі Артем Сікорський.
За його словами, 23 травня служба безпеки аеропорту в Мінську отримала листа від ХАМАС, де вимагалося припинення вогню з боку Ізраїлю та його підтримки країнами Європейського Союзу.
«Відомо, що учасники Delfi Economic Forum повертаються додому рейсом 4978. У цей літак закладена бомба. Якщо ви не виконаєте наші вимоги, бомба вибухне 23 травня над Вільнюсом», — ішлося в нібито листі.
ОНОВЛЕНО (21:50). Сам ХАМАС пізніше заявив, що не причетний до мінування літака.
Рух ХАМАС виник у 1980-х роках на тлі зближення Ізраїлю та Палестини. Він заперечує існування Ізраїлю й виступає за його повне знищення. Між ХАМАС та Ізраїлем спалахували збройні конфлікти, останній із яких тривав 11 днів і завершився укладанням перемир'я 20 травня — за три дні до того, як ХАМАС начебто замінував літак Ryanair.
Після отримання листа білоруські авіадиспетчери повідомили екіпажу Ryanair про отримані погрози й запропонували посадити літак у Мінську. Сікорський наголосив, що це рішення ухвалював саме екіпаж Ryanair, а тиску на нього з боку білоруських диспетчерів не було.
Зі свого боку, командувач військово-повітряними силами та військами протиповітряної оборони Ігор Голуб підкреслив, що винищувач МіГ-29 підняли вже після того, як борт Ryanair вирішив приземлитися в Мінську.
Про що йдеться?
23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера й співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, але під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу.
Посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Литва першою заборонила авіасполучення з Білоруссю. А Велика Британія заборонила білоруській авіакомпанії літати до них.
Президент України Володимир Зеленський доручив уряду підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю. Відповідне рішення мають розглянути на позачерговій нараді 25 травня.
Про Протасевича
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».
- Поділитися: