Чехія виключила «Росатом» із тендеру на добудову АЕС «Дуковани» на тлі конфлікту з Росією
Уряд Чехії затвердив резолюцію, у якій виключив російську держкорпорацію «Росатом» із тендеру на розширення нового блоку на АЕС «Дуковани» на тлі останнього конфлікту між країнами.
Про це заявив міністр промисловості та торгівлі Чехії Карел Гавличек, пише видання «ČT24».
Уряд Чехії не буде запрошувати «Росатом» взяти участь в оцінці безпеки перед запланованим тендером на розбудову нового блоку. Водночас відповідні документи отримають інші компанії-учасники тендеру: французька EDF, корейська KHNP та американська Westinghouse.
За словами міністра, рішення уряду було одностайним ㅡ «Росатом» не може брати участь у запланованому контракті навіть у консорціумі.
«Ми чітко даємо зрозуміти, що розглядаємо трьох прийнятних постачальників ядерних технологій. Окрім цього, це вказується у тендерному досьє, де чітко зазначається, що постачальником критично важливих ядерних технологій може бути лише суб’єкт з Європейського Союзу або країни НАТО. Наразі можемо сказати, що неможливо, щоб «Росатом» став соратником будь-якого з кандидатів у межах консорціуму», ㅡ каже Карел Гавличек.
Що передувало?
Таке рішення ухвалили на тлі політичного конфлікту між Чехією та Росією. Прага напередодні заявила про вислання 18 російських дипломатів, яких звинуватили в роботі на російські спецслужби. У відповідь Росія заявила, що висилає 20 чеських дипломатів.
Також влада Чехії оголосила в розшук двох агентів Головного розвідувального управління Росії. Ідеться про чоловіків, які використовували паспорти з іменами Руслан Боширов та Олександр Петров. Вони можуть бути причетні до вибухів на складах боєприпасів у Врбетице у Чехії у 2014 році.
Нагадаємо, британські прокурори назвали їх причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії. Розслідувачі виявили, що справжні імена чоловіків — Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга.
Вибухи у Врбетице сталися у жовтні та грудні 2014 року на складах, які використовувала болгарська приватна компанія Imex Group. У період, коли стався перший вибух, на складі готували зброю для її відвантаження болгарському торговцеві Омеляну Гебреву.