Ціни на харчові продукти надалі зростають, однак за тиждень ажіотаж послабився — НБУ
Зростання цін на окремі товари відбивало як підвищений попит, так і звуження пропозиції. Загалом ціни на харчові продукти надалі зростають, однак за останній тиждень ажіотаж на ринку послабився.
Про це повідомляє Національний банк України в «Економічному огляді тижня».
За їхніми даними, найвищими темпами надалі дорожчають овочі борщового набору, крупи, особливо гречка, та цитрусові.
Зростання цін на м’ясо та овочі борщового набору вони пояснюють закриттям ринків та відсутністю міжміського сполучення (відповідно, зменшенням/відсутністю пропозиції з боку дрібних господарств).
До своєрідних «індикаторів кризи» належать гречана група та туалетний папір. Також значно подорожчали продукти-«антисептики»: часник, цибуля, лимони.
«Ажіотажний попит на них спостерігався і під час свинячого грипу 2009 року. Однак і девальвація гривні також мала вплив (лимони та часник переважно імпортуються)», — зазначають в огляді.
Крім того, ціни на лікарські препарати зростають під тиском попиту та послаблення гривні.
Нагадаємо, у Національному банку не вважають, що стрімке зростання цін на продукти, яке спостерігалося в Україні одразу після запровадження карантину, суттєво вплине на загальний рівень інфляції та, відтак, на встановлення розміру облікової ставки НБУ.
12 березня Нацбанк знизив облікову ставку з 11% до 10% річних.
Рішення про облікову ставку Нацбанк ухвалив на тлі рекордно низької інфляції, яку зафіксували в Україні у лютому 2020 року. Так, у річному вимірі інфляція склала 2,4%, а за місяць ціни взагалі впали на 0,3%. Водночас після запровадження карантину у березні 2020 року ціни на деякі продукти у супермаркетах зросли на 50-60%.
Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам.
Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.