ЦВК заблокувала спробу «Батьківщини» провести референдум за скасування ринку землі. Бо вже готується аналогічний
Центральна виборча комісія відмовила в реєстрації ініціативної групи партії «Батьківщина», яка заявляла про наміри організувати проведення референдуму за скасування ринку сільськогосподарських земель.
Таке рішення ЦВК ухвалила на засіданні в п’ятницю, 11 червня.
Відповідно до ухваленого у квітні 2021 року закону, для проведення всеукраїнського референдуму необхідно, щоб зареєстрована при Центрвиборчкомі ініціативна група зібрала щонайменше три мільйони підписів на підтримку своєї ініціативи.
22 травня за підтримки «Батьківщини» було створено ініціативну групу, до якої, як заявляла політсила, увійшли 17 тисяч представників фермерських і аграрних асоціацій.
Вони пропонували провести референдум, на який би винесли питання: «Чи підтримуєте Ви заборону продажу земель сільськогосподарського призначення будь-кому, крім держави Україна?» (виділення наше — ред.).
Ринок землі в Україні
31 березня Верховна Рада України ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. Він надає власникам сільгоспземлі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю.
Раніше люди могли передавати землю лише через довгострокові договори оренди, які часом укладалися на десятки років.
Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.
Більше про те, як працюватиме ринок землі в Україні та чи зможуть іноземці скупити всю українську землю сільгосппризначення, дивіться в нашому відеопроєкті «Чия земля?».
Після обговорення, на якому були присутні й депутати від «Батьківщини», зокрема Юлія Тимошенко, ЦВК вирішила відмовити в реєстрації групи, яку підтримує партія.
Зокрема, доповідач із боку ЦВК пояснив це тим, що під час утворення ініціативної групи на зборах 22 травня були численні порушення: так, учасники зборів ставили підписи на кілька прізвищ, а в списку нібито були померлі люди.
Крім того, 14 травня ЦВК вже зареєструвала ініціативну групу, яка збирає підписи для проведення референдуму щодо ринку землі, але з таким формулюванням: «Чи підтримуєте Ви можливість продажу земель (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення в Україні?» (виділення наше — ред.).
Таким чином, вирішили в ЦВК, питання обох ініціативних груп збігаються за змістом і суттю. А оскільки одна група вже зареєстрована і збирає підписи, організація ще одного аналогічного референдуму була б порушенням профільного закону.
Тимошенко ще у січні 2021 року оголосила про наміри партії ініціювати референдуми з п'яти питань, серед яких був і ринок землі. Тоді ж президент Володимир Зеленський назвав це «перевзуванням»: мовляв, раніше «Батьківщина» виступала проти референдумів.
Водночас сам Зеленський ще в листопаді 2019-го (до ухвалення законів про ринок землі й референдуми) обіцяв винести питання продажу землі іноземцям на референдум. А нині пропонує перший референдум присвятити статусу олігархів в Україні.