Данія може зірвати запуск газопроводу «Північний потік-2» — Financial Times
Відсутність дозволу Данії на прокладення у її територіальних водах газопроводу «Північний потік—2» ставить під загрозу його вчасний запуск.
Про це повідомляє Financial Times з посиланням на декілька джерел з компанії Nord Stream AG, яка є оператором проєкту.
Датське енергетичне агентство вже місяці розглядає декілька заявок на різні маршрути газопроводу, але поки жоден із них не погоджений. Один зі співрозмовників видання наголошує, що таке рішення Данія має ухвалити не пізніше серпня, бо в іншому разі запуск «Північного потоку-2» не відбудеться до кінця 2019 року, як це заплановано.
«Це викликає занепокоєність, або навіть паніку», — сказав інший співрозмовник, близький до «Північного потоку-2».
Раніше агентство Reuters, посилаючись на свої джерела, повідомило, що Росія хоче укласти новий контракт про транзит свого газу до Європи через Україну терміном на 1 рік — поки буде завершуватися будівництво російських обхідних газопроводів «Північний потік-2» та «Турецький потік».
Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп.
Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.