Нафтогаз готовий не укладати нового контракту про транзит російського газу через газотранспортну систему України. Газ в українській компанії пропонують доставляти до ЄС на умовах «своп».

Таку позицію озвучив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Так Вітренко прокоментував заяву Газпрому, у якій йшлося про «неможливість укладання нового контракту про транзит газу через Україну за європейськими правилами».

«У такому разі ми пропонуємо Газпрому укласти з Нафтогазом контракт не на послуги транспортування, а на «своп» газу. Газпром буде передавати нам певний обсяг газу (певну енергетичну цінність газу) на кордоні Україна-РФ, а ми будемо передавати точно такий же обсяг (енергетичну цінність) на кордоні Україна-ЄС. Передача газу буде підтверджуватися суміжними операторами (Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії), тобто вони потім будуть брати на себе відповідальність перед Газпромом за цей газ вже в їхніх системах», — повідомив Вітренко.

За словами Вітренка, укладання «свопу» відповідає європейським вимогам та практикам. Водночас це питання не потребує проведення анбандлінгу Нафтогазу (тобто розділення компанії та виділення з-під її підпорядкування ГТС). Саме непроведення анбандлінгу у російському Газпромі вважають головною причиною того, чому там «не можуть укласти нову угоду про транзит на європейських умовах».

«Можу навести аналогію. Якщо у вас є, наприклад, євро в Росії, а вам потрібно щоб у вас вони з’явилися в Німеччині, то ви можете або домовитися про переказ цих грошей з Росії в Німеччину, або домовитися про послуги перевезення цих євро з Росії в Німеччину. У першому випадку євро мають бути отримані у Німеччині, і вам має бути все одно як вони там з’являться. У другому випадку ваші конкретні євро фізично перевозять у Німеччину з усіма ризиками такого перевезення. Перший випадок, переказ грошей — це аналог операції «своп». Другий випадок, перевезення грошей — це замовлення послуг транспортування», — пояснив Вітренко.

За пропозицією Нафтогазу, «своп» на газ із Газпромом мають укласти на 10 років. Ним мають передбачити постачання 60 мільярдів кубометрів газу до Європи щороку. Це аналогічні умови тим, які Україна висувала до контракту про транзит газу.

Напередодні у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні. Президент України Володимир зеленський повідомив, що впевнений в укладанні нового транзитного договору з Росією.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: