Данія та Швеція завили, що проривам на «Північних потоках» передували щонайменше два вибухи
Данія та Швеція у своєму спільному листі до ООН заявили про щонайменше дві детонації, які сталися під водою та пошкодили трубопроводи. Ці вибухи, ймовірно, стались через «кілька сотень кілограмів вибухівки».
Цей лист опублікувала міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде у Twitter 30 вересня.
Також країни зазначили, що сила вибухів становила 2,3 і 2,1 бала за шкалою Ріхтера. Два витоки сталися у виключній економічній зоні Данії та два — у виключній економічній зоні Швеції.
Також у листі Швеція та Данія додали, що витоки газу становлять небезпеку для повітряних і морських суден у цій зоні. А можливий вплив на морське життя в Балтійському морі «викликає занепокоєння».
«Вплив на клімат, ймовірно, буде дуже значним через значні обсяги парникових газів, які викидаються в повітря. Уся наявна інформація свідчить про те, що ці вибухи є наслідком умисної дії», — йдеться у повідомленні.
Що ще стало відомо?
Речник федерального уряду Німеччини Штеффен Гебештрайт написав у Twitter, що у випадку з пошкодженнями трубопроводів у Балтійському морі «все вказує на диверсію». Він додав, що його країна і Данія, Швеція та Норвегія «тісно співпрацюватимуть» під час розслідування.
А президент США Джо Байден назвав пошкодження ниток «Північних потоків» «навмисним актом диверсії», цитує «Суспільне». За його словами, Вашингтон поки не може сказати, що саме сталося з газопроводами.
«Дозвольте мені сказати так: це був навмисний акт диверсії. А тепер росіяни розганяють дезінформацію і брехню. За моїм розпорядженням ми вже почали допомагати нашим союзникам посилювати охорону критично важливої інфраструктури», — сказав Байден.
Про витоки на «Північних потоках»
Представники Данії та Швеції повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік-1» у Балтійському морі лише за кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік-2». Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.
У «Північного потоку-1» постраждали обидві нитки: одна — у морській економічній зоні Данії, а друга — у Швеції. Повідомляється, що два витоки були дуже близько один до одного. Водночас у «Північному потоці-2» падіння тиску зафіксували на одній нитці.
Вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому самому районі, де стався витік газу з газопроводів.
У Німеччині та ЄС підозрюють диверсію. У Євросоюзі попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.
За даними Tagesspiegel, уряд Німеччини розглядає дві версії атак. За однією з них, українські чи пов'язані з Україною сили пошкодили газопровід. За іншою версією, росія сама пошкодила газопроводи, щоби спричинити додаткову невизначеність та, можливо, підвищити ціни на газ.