День «Рамштайну», вступ до вишів 2023 та новий глава Нацполіції: головні новини за 20 січня

Міжнародні партнери України зібралися на восьме засідання у форматі «Рамштайну»; Міністерство освіти представило модель вступу до вишів 2023 року; Нацполіцію України очолив головний поліцейський Києва Іван Вигівський. Зібрали головні новини за день 20 січня.

«День Рамштайну»

20 січня представники оборонних відомств та урядів 54 країн зібралися на 8-му засіданні Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн»). Ухвалити головне рішення — передання Україні бойових танків німецького виробництва Leopard 2 — країни не змогли.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україні ще «доведеться поборотись» за постачання західних бойових танків, але це рішення врешті-решт має бути ухвалене.

Так, Польща та Україна скликали на полях цієї зустрічі іншу — зустріч представників країн-власників Leopard. Загалом у ній узяли участь 15 країн. У Польщі повідомили, що у планах — створити коаліцію країн, які володіють танками Leopard, для допомоги Україні.

Очільник Міністерства оборони США Ллойд Остін зазначив, що, хоча новин про Leopard для України немає, інша анонсована допомога партнерів України також становить «"потужний пакет", який, якщо застосувати правильно, дозволить досягти успіхів». Що обіцяли передати Україні, ми розповідали тут.

Як вступати до вишів 2023 року?

Міністерство освіти й науки представило модель вступу до закладів вищої освіти на основі вдосконаленого Національного мультипредметного тестування (НМТ), яке абітурієнти складали у 2022-му замість звичного ЗНО. Цьогоріч НМТ теж міститиме завдання з трьох предметів: українська мова та математика — обов'язкові, ще один предмет — на вибір. На складання тесту буде 180 хвилин.

Новий керівник Нацполіції

Уряд призначив тимчасовим виконувачем обов’язків голови Нацполіції начальника Головного управління Національної поліції в Києві Івана Вигівського. Перед цим на голову Нацполіції Ігоря Клименка поклали виконання обов'язків міністра внутрішніх справ через загибель глави МВС Дениса Монастирського в авіакатастрофі у Броварах на Київщині.

Яка ситуація на сході?

Ватажок самопроголошеної «ДНР» денис пушилін заявив, нібито місто Бахмут у Донецькій області «близьке до оточення», село Кліщіївка під Бахмутом захоплене, а окупанти проводять «зачистку» на околицях Соледара (про повну окупацію якого в росії заявили ще тиждень тому).

Тим часом українські прикордонники розповіли, що окупанти намагалися провести розвідку боєм у бік опорного пункту прикордонного підрозділу, який неподалік Бахмута. Українські бійці ліквідували 2 розвідників, ще 3 поранили.

Вночі окупанти не полишили свого наміру та з кількох напрямків залучили піхоту. Артилерія Сил оборони накрила окупантів вогнем, а прикордонники повністю зупинили їх у ближньому бою.

У Генштабі ЗСУ повідомили, що окупанти не відмовляються від своїх планів, ведуть наступальні дії на Бахмутському, Авдіївському та Запорізькому напрямках, нарощують інтенсивність застосування авіації. На Куп’янському, Лиманському, Новопавлівському та Херсонському напрямках війська рф обороняються.

Санкції проти ПВК «Вагнера»

Міністерство фінансів США збирається визнати російську приватну військову компанію «Вагнер» транснаціональною злочинною організацією, а також запровадити додаткові санкції проти ПВК та її мережі підтримки по всьому світу. Раніше у США заявили, що ПВК «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для зміцнення російських сил в Україні. Міністерство закордонних справ Північної Кореї відкинуло ці звинувачення, назвавши їх «безпідставними».

За даними ЗМІ, ПВК «Вагнера» розширює свої гірничодобувні проєкти в Центральноафриканській Республіці, на яких заробляє мільйони доларів. У такий спосіб утворюється канал фінансування війни проти України.

Інші новини

  • Меру Полтави Олександру Мамаю, якого підозрюють у незаконному поширенні даних про дислокацію військових, не обрали запобіжного заходу. Прокуратура планує оскаржувати рішення суду, на підготовку скарги є 5 днів.
  • росія знищила орієнтовно 10% української енергетики, ще приблизно половину пошкодила. Виконавчий директор компанії ДТЕК Дмитро Сахарук повідомив, що дефіцит потужності в енергетиці зберігатиметься і після зими, хоча в дещо менших масштабах. Окрім того, з початку повномасштабної війни 127 працівників ДТЕК загинули, десятки зникли безвісти та низка — у полоні.
  • Державна російська корпорація з атомної енергії «росатом», яка не перебуває під західними санкціями, могла постачати військовій промисловості рф сировину, технології та компоненти. Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на лист, який отримала українська розвідка.