Держсекретар США: Україна виконує Мінські домовленості, а Росія — ні
Держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що Україна виконує Мінські угоди, а Росія — ні. Раніше президенти Володимир Зеленський та Володимир Путін висловлювали різні думки щодо цього.
Про це Блінкен заявив на брифінгу з главою дипломатії ЄС Жозепом Боррелем у Вашингтоні 7 лютого.
За його словами, Мінські угоди досі є можливим інструментом розв’язання війни на Донбасі та найкращим способом відновлення українського суверенітету — однак лише за умови, що Росія почне виконувати свої зобов’язання.
«Якщо ви подивитеся на прописані умови, то чесно буде сказати, що Україна їх виконала практично всі, водночас Росія не виконала жодних своїх зобов’язань», — підсумував Блінкен.
Він переконаний, що українці будуть готові рухатися до реалізації тих пунктів Мінських угод, які передбачають особливий статус Донбасу, однак спершу РФ має виконати свою частину зобов’язань.
«Якщо Росія серйозно налаштована виконати “Мінськ”, я думаю, вона знайде сильного партнера в особі України, а Франція та Німеччина готові допомагати в цих зусиллях у межах “нормандського формату”», — сказав Блінкен.
Він також висловив сподівання, що під час наступної зустрічі в «нормандському форматі» найближчими тижнями Росія продемонструє «серйозне ставлення».
Різні думки щодо Мінських угод
Президент Володимир Зеленський, коментуючи можливість виконання Україною Мінських угод у повному обсязі, заявив, що його не влаштовують усі їхні пункти. Але наголосив, що Україна їх виконує: на його думку, це, «на жаль, єдиний формат, який працює».
Президент РФ Володимир Путін раніше заявляв, що Мінські домовленості єдино можливі, але Україна нібито не хоче їх виконувати.
Під час засідання Ради безпеки ООН 31 січня про необхідність дотримання Мінських угод висловилися Індія, Китай, Бразилія, ОАЕ, Франція, США та Білорусь.
Що передбачають ці угоди?
Мінські домовленості підписали лідери Тодішній президент України Петро Порошенко, президент РФ Володимир Путін, президент Франції Франсуа Олланд та канцлерка Німеччини Ангела Меркель«нормандської четвірки» 12 лютого 2015 року на саміті в столиці Білорусі. Підписання Мінських домовленостей відбулося на тлі важких боїв української армії з російськими військовими біля Дебальцевого.
Домовленості передбачали повне припинення вогню з 15 лютого 2015 року, відведення важкого озброєння від лінії зіткнення, звільнення та обмін усіх полонених, виведення всіх іноземних збройних формувань із території конфлікту, відновлення повного контролю України над державним кордоном, ухвалення Україною закону про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей, а також проведення місцевих виборів на окупованих територіях.
Україна та Росія по-різному інтерпретують послідовність виконання Мінських домовленостей. Україна наполягає, що місцеві вибори мають відбутися після передачі контролю за кордоном та виведення іноземних збройних формувань. Росія вважає, що передача контролю над кордоном має відбутися наступного дня після виборів у «Л/ДНР».
З погляду України виконання Мінських домовленостей згідно з російським сценарієм легітимізує ватажків «Л/ДНР» в українському політичному полі, що заблокує євроатлантичні прагнення нашої країни.