Деякі країни натякають на ризики: Зеленський відреагував на слова Пристайка про відмову від НАТО
Президент Володимир Зеленський переконує, що сигналів зі сторони України про відмову вступу до НАТО немає. Але низка країн натякають на ризики через можливе прийняття в Альянс.
Про це він сказав на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцом у Києві 14 лютого.
«Сьогодні деякі лідери трохи натякають Україні, що можна не ризикувати й не порушувати постійно питання про членство в НАТО, тому що ці ризики пов'язані з реакцією РФ... Мені здається, що ніхто цього вже не приховує, і ми повинні бути відвертими, це рішення залежить від нас», — заявив він.
Водночас Зеленський нагадав, що шлях до НАТО закріплений у Конституції, та зазначив, що Україна не подавала сигналу, що її не цікавить членство в Альянсі.
«Тому я вважаю, що ми повинні рухатися тим шляхом, який вибрали. Головне, щоб наша армія була потужною, а куди цей шлях доведе — подивимося», — додав президент.
Зі свого боку Шольц на пресконференції заявив, що питання членства України в Альянсі наразі не актуальне.
«Тому трохи дивно, що російський уряд зробив предметом великих політичних дискусій питання, яке не стоїть зараз на порядку денному», — вважає канцлер.
Він називає головним завданням на сьогодні відведення російських військ від кордонів з Україною.
Що сказав Пристайко?
В інтерв'ю BBC Radio 5 Live на запитання ведучого про те, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, Пристайко відповів: «Ми могли б», — і додав, що «з огляду на нинішню загрозу» Україна може бути змушена піти на такий крок.
Згодом він пояснив свою заяву так: «Ми зараз на різних інтерв’ю тут пояснюємо, що НАТО є навіть у Конституції, і жодних змін зараз немає. Але ми не можемо розраховувати зараз на НАТО, бо ми не члени родини».
За словами Пристайка, Україна «для уникнення війни просто зараз готова на компроміси».
«Гарантії безпеки» та російська загроза
Росія ще наприкінці 2021 року виступила з вимогою до НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс відповіли й не погодилися на такі вимоги.
Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі з 10 і до 20 лютого відбуваються військові навчання з Росією.
Світові лідери вважають, що наразі ситуація найбільш загрозлива з початку ескалації. Наприкінці минулого тижня низка країн порадила своїм громадянам залишити територію України. Також стало відомо, що США евакуюють з України частину дипломатів і припиняють надавати консульські послуги.
Водночас президент Володимир Зеленський запевняв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення. Влада переконує, що розуміє загрозу і працює над її дипломатичним вирішенням.