Ще низка країн порадили своїм громадянам покинути Україну через російську загрозу. Одна з них евакуює сім'ї дипломатів
Чорногорія, Нідерланди, Японія, Норвегія, Латвія, Велика Британія, Естонія і Данія 11 лютого порадили своїм громадянам покинути територію України через російську загрозу. Ізраїль, крім таких рекомендацій, також заявив про евакуацію сімей своїх дипломатів. Південна Корея наказала своїм громадянам виїхати з України, погрожуючи відповідальністю у разі невиконання.
Про це йдеться на сайтах міністерств закордонних справ Чорногорії, Нідерландів, Японії та Південної Кореї. Про евакуацію сімей ізраїльських дипломатів пише газета Haaretz.
Так, Ізраїль вирішив евакуювати сім’ї своїх дипломатів з України через побоювання нового російського вторгнення у зв’язку зі зростанням напруження на кордоні. Також МЗС Ізраїлю рекомендує своїм громадянам утриматися від поїздок в Україну, а тим, хто вже тут, — розглянути можливість виїзду.
Південна Корея ввела стосовно всіх регіонів України найвищий, 4-й рівень рекомендацій щодо подорожей — «заборона на поїздки». Згідно з інформацією на сайті МЗС країни, якщо громадяни Південної Кореї не виїдуть з України, їх можуть покарати відповідно до паспортного закону. Такий захід пояснюють «підготовкою до можливого раптового погіршення безпекової ситуації».
Чорногорія порадила своїм громадянам розглянути можливість виїзду з України «у зв’язку зі зростанням напруженості та непередбачуваною ситуацією з безпекою» в регіоні.
Нідерланди радять своїм громадянам переконатися, чи необхідно їм залишатися в Україні, якщо ні — рекомендують виїжджати. Пояснюють це нарощуванням російських військ на українських кордонах. Також Нідерланди закликають у жодному разі не подорожувати в райони за 10 кілометрів від кордону з Росією та Білоруссю, в окупований Донбас і Крим.
Японія «наполегливо» рекомендує своїм громадянам покинути Україну «якомога швидше» через посилення напруженості щодо російських військ на кордонах. Японське МЗС також порадило уникати поїздок сюди — «незалежно від цілей».
Доповнено. Також МЗС Норвегії порекомендувало своїм громадянам не їздити в Україну, а тим, хто вже тут, — виїхати. Причиною цього називають напружену ситуацію з безпекою та значне нарощування російських військ на кордонах. З цієї ж причини Норвегія порадила не їздити в Білорусь, крім столиці Мінська.
Латвія закликала своїх громадян виїхати з України «найближчим часом» з огляду на «серйозну загрозу безпеці» з боку Росії. Відомство порадило використовувати авіарейси або наземні маршрути через країни-члени ЄС/НАТО.
Велика Британія закликала своїх громадян виїхати з України зараз, «поки є комерційний транспорт».
Естонія закликала своїх громадян не виїжджати в Україну без нагальної потреби. Тих, хто вже тут, просять оцінити, чи важливо їм залишатися в Україні, і за можливості повернутися до Естонії.
Данія рекомендує своїм громадянам покинути країну комерційними рейсами або через сухопутні кордони, «поки це ще можливо». МЗС країни пише, що аеропорти в Україні можуть припинити діяльність в короткий термін.
Доповнено. Глава делегації Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас терміново залишив Київ. Він і до десяти його підлеглих повертаються до Брюсселя, повідомляють джерела «Радіо Свобода» у дипломатичних колах ЄС. Речник ЄС Пітер Стано заявив журналістам, що це не евакуація, а персонал має можливість працювати віддалено з-поза меж України.
Які ще країни радять своїм громадянам виїхати?
Це не перші такі рекомендації. Країни Заходу останнім часом звертають особливу увагу на нарощування російських військ уздовж кордонів з Україною.
Раніше вже радили своїм громадянам покинути територію нашої країни, зокрема, США і Канада.
А як щодо іноземних дипломатів?
Крім звичайних громадян, деякі країни радять виїхати також своїм дипломатам. Так, Державний департамент США 24 січня дав дозвіл на добровільний від’їзд державних службовців США й наказав виїхати членам родин держслужбовців із посольства в Києві.
Про виїзд сімей своїх дипломатів також оголосили Велика Британія, Австралія та Німеччина. Згодом таке ж рішення ухвалила Канада. Президент Володимир Зеленський запевняв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення.
Можливий напад з боку РФ
Росія нині вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги.
Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі на лютий заплановані військові навчання з Росією, і солдати вже починають прибувати до країни.
В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.
Водночас українська влада постійно переконує, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС просять зберігати спокій, консолідуватися всередині країни й уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку.
- Поділитися: