Екссуддя Чаус записав перше відеозвернення після зникнення. Дружина та адвокат запевняють, що запис зроблений під тиском

Екссуддя Микола Чаус вперше після зникнення записав відеозвернення, в якому пообіцяв найближчим часом з'явитися в Україні та відповісти на всі питання суспільства та правоохоронців. Його дружина та адвокат кажуть, що ця заява записана під тиском.

Відеозвернення оприлюднили на новоствореному телеграм-каналі «ChausUA Николай Чаус», адвокат Чауса Олександр Вишневий повідомив свою позицію та позицію дружини екссудді нам у коментарі.

У своєму зверненні Чаус зазначив, що у нього все добре — він живий та здоровий. «Наразі я перебуваю у повній безпеці й добре себе почуваю. Крім того, усі мої кінцівки на місці, а щелепа без видимих пошкоджень», — сказав екссуддя.

Водночас він зазначив, що не може повідомити про своє місцеперебування, але додав, що багато хто намагається спекулювати на його нібито викраденні.

«Кому це вигідно — можна лише здогадуватися», — підсумував Чаус. Він звернувся до своєї дружини Світлани, наголосивши на тому, що «так треба було, але все налагодиться», а також заявив, що його викрадення було ще у 2016 році, а не зараз.

«З того часу мене постійно залякували розправою. Змушували перебувати у Молдові. Люди, які причетні до цього, боялися, що я повернусь та почну говорити. Дякую моїм друзям, які допомогли мені уникнути тюрми та смерті», — сказав Чаус.

Доповнено: Адвокат Ростислав Кравець звернув увагу, що файл із відеозверненням Чауса має назву «Привет Пётр Алексеевич».

Що каже адвокат та дружина?

Адвокат Чауса Олександр Вишневий нам у коментарі повідомив, що на відео й справді людина, схожа на Чауса.

«Якщо він справді живий, це дуже добре, бо 1,5 місяця ми жили в очікуванні. Щодо того, що все, що він робить — добровільно, то ми маємо не те що сумнів, а й переконані у недобровільності його заяв», — сказав адвокат.

За словами Вишневого, дуже важливим є те, що Чаус не говорить про події квітня, а здебільшого про 2016 рік. «Він не акцентує на подіях 2021 року, які, в принципі, цікавлять усе суспільство, але каже про 2016 рік. Тому тут справа має певний підтекст, який змушує нас замислитися про мотиви», — сказав адвокат.

Вишневий вважає, що екссуддя перебуває під впливом інших людей. Адвокат підозрює, що такі відео Чаус записуватиме регулярно.

«У нас ще більше виникає занепокоєння щодо його життя та здоров’я. Оскільки ми вважаємо, що він зараз у неволі, заяви він робив недобровільно, то основне, до чого ми ведемо — він не може добровільно планувати свій приїзд в Україну та явку до правоохоронних органів», — додав адвокат.

Вишневий додав: дружина Чауса переконана, що текст екссудді заготували, а під час відеозвернення він поводився неприродно. Зокрема, чоловік назвав її Світланою (повним іменем), хоча раніше ніколи так не робив.

Також ми звернулися до СБУ, яка розслідує справу щодо викрадення екссудді. Наразі коментар щодо відеозвернення Чауса ми не отримали.

Раніше дружина екссудді зверталася до президента Володимира Зеленського з проханням втрутитися у ситуацію щодо зникнення її чоловіка. Адвокати Чауса зверталися в ДБР та НАБУ з проханням надати список проваджень, у яких фігурує їхній підзахисний, і, не отримавши відповіді, пішли до суду.

Що за викрадення?

3 квітня стало відомо про нібито викрадення українського екссудді Миколи Чауса. За словами його захисника Юліана Балана, Чауса викрала «група невідомих озброєних чоловіків» у центрі Кишинева. У поліції столиці також підтвердили викрадення. За словами речниці, це сталося неподалік житлового будинку в центральному районі міста.

Раніше молдовські ЗМІ повідомляли, що суд у Молдові остаточно відмовив Чаусу в політичному притулку. Спеціалізована антикорупційна прокуратура нам зазначала, що це рішення прискорить екстрадицію колишнього судді до України. Однак адвокат Юліан Балан уточнив, що остаточної відмови в політичному притулку не було.

Раніше журналісти-розслідувачі з України («Слідство.Інфо») та Молдови (RISE Moldova) отримали копії паспортів десяти людей, яких правоохоронці в Молдові перевіряють на причетність до ймовірного викрадення судді.

За даними журналістів, усі вони є громадянами України й щонайменше двоє з них прямо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони, а ще один — звільнений посадовець Національної поліції. У ГУР Міноборони назвали цю інформацію провокацією російських спецслужб.

Хто такий Чаус?

Микола Чаус 15 років працював у Дніпровському суді Києва, відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям із розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка, розглядом справи Геннадія Корбана.

У 2016 році НАБУ викрило Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів, схованих у двох скляних банках. Гроші нібито призначалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки сім років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок — п'ять років умовно.

У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом, проте досі не екстрадували.