До зникнення екссудді Чауса у Молдові могли бути причетні українські розвідники ㅡ «Слідство.інфо»
Журналісти—розслідувачі виявили, що до зникнення екссудді Миколи Чауса, можуть бути причетними люди, тісно пов'язані з українськими спецслужбами. Раніше в Міністерстві закордонних справ заперечили причетність України до ймовірного викрадення екссудді.
Про це йдеться у спільному розслідувані «Слідство.інфо» та RISE Moldova.
Зокрема журналістам вдалося отримати копії паспортів десяти людей, яких правоохоронці в Молдові перевіряють на причетність до ймовірного викрадення судді.
За даними журналістів, усі вони є громадянами України. Окрім того, як зазначається, щонайменше двоє з них прямо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони та ще один ㅡ звільнений посадовець Національної поліції.
Зокрема, за інформацією джерел RISE Moldova, двоє з них по обіді 24 березня дісталися пропускного пункту «Могилів-Подільський ㅡ Отач», перейшли міст над річкою Дністер та опинилися у Молдові.
Один чоловік мав закордонний паспорт на ім'я Юрій Коваленко. З власних джерел журналісти «Слідства.Інфо» встановили, що він навчався у вищому воєнному навчальному закладі Одеси та у 2015 році мешкав у військовій частині біля Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка, яка готує, зокрема, професійних військових розвідників. Окрім того, станом на 2018 рік Коваленко вказав місцем проживання адресу Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Журналісти зв'язалися з ним, але Коваленко відмовився від коментарів та не відповів прямо, чи пов'язаний він із викраденням Миколи Чауса.
Іншим чоловіком, який того дня перетнув кордон Молодови був такий собі Едуард Ставицький ㅡ він отримав закордонний паспорт за місяць до цього. Людину з такими самими даними, як у його закордонному паспорті, журналістам не вдалося знайти. Однак розслідувачі встановили, що він має суттєву схожість із киянином Андрієм Куценком.
Його дані також свідчать про зв'язок із розвідкою. Зокрема у 2000-х роках він був прописаний за офіційною адресою Міністерства оборони України, а у 2009 році його взяли на службу у військову частину на Рибальському півострові, де розташоване Головне управління розвідки Міноборони.
Окрім того, журналісти RISE Moldova отримали копію паспорту Олександра Костенюка. Щонайменше до червня 2018 року він працював у львівській Нацполіції, де обіймав керівну посаду в управлінні карного розшуку.
Як зазначають журналісти, він міг бути причетним до справи про вимагання грошей поліцейськими. Його підлеглі нібито прикували людину кайданками та, погрожуючи зброєю, відібрали 4 тисячі доларів і кілограм бурштину. Поліцейським оголосили підозри, а Костенюка звільнили.
Він зміг поновитися через суд, але згодом пішов із поліції сам та відкрив власне детективне агентство.
Окрім того, розслідувачі отримали копії паспортів раніше засудженого львів’янина Олега Стадника та колишнього старшого інструктора в окремому загоні спецпризначення Нацгвардії Михайла Булеги. Останній підтвердив, що їздив до Молдови на відпочинок та заперечив свою причетність до зникнення екссудді Чауса.
Загалом, за словами розслідувачів, більшість із 10 громадян України, яких наразі перевіряють правоохоронці, останнім часом проживали на Львівщині.
Що за справа про зникнення судді?
Молдовські ЗМІ з посиланням на поліцію Кишинева та адвоката повідомили про нібито викрадення українського екссудді Миколи Чауса. За словами його захисника Юліана Балана, Чауса викрала «група невідомих озброєних чоловіків» у центрі Кишинева. У поліції столиці також підтвердили викрадення. За словами речниці, це сталося неподалік житлового будинку в центральному районі міста.
За фактом викрадення поліція порушила кримінальну справу. Вже 5 квітня міністр внутрішніх справ Молдови Павел Войку повідомив про першого затриманого у справі. Він зазначив, що ймовірними викрадачами є іноземці. За його словами, вони покинули Молдову, перетнувши кордон України.
Україна, своєю чергою, заперечила причетність до зникнення Чауса. Зокрема міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запевняв Молдову, що українська сторона чекала на екстрадицію судді та запропонував створити спільну робочу групу для встановлення усіх обставин.
Хто такий Микола Чаус і в чому його підозрюють?
Він був суддею Дніпровського районного суду Києва. У серпні 2016 року детективи НАБУ викрили його на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів. Ці кошти виявили у двох скляних банках, які суддя сам закопував у дворі власного дому.
У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік із України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом. Проте досі не екстрадували.
У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявляли, що він «усіляко уникає екстрадиції». У 2019 році Зеленський навіть звернувся до тодішньої прем'єр-міністерки Молдови Маї Санду з проханням посприяти в екстрадиції Миколи Чауса. Однак екссуддя досі за кордоном.
Того ж року у ЗМІ з'явилася інформація, що до організації втечі Чауса за кордон був причетний п'ятий президент України Петро Порошенко. Перевірити це взялося Держбюро розслідувань, а сам Порошенко заперечив будь-який зв'язок із Чаусом.
- Поділитися: