«Слідство.Інфо»: перед зникненням екссудді Чауса біля його дому зупинялися українські розвідники ㅡ це зафіксував GPS
Перед зникненням екссудді Миколи Чауса у Молдові біля його будинку кілька разів зупинялося авто, орендоване українськими розвідниками ㅡ це показали дані вбудованого у нього GPS—трекера. Окрім того, з країни екссуддю могли вивезти на машині, що належить посольству України в Молдові.
Про це йдеться у спільному розслідуванні журналістів «Слідство.Інфо» та RISE Moldova.
Розслідувачі кажуть, що отримали документи, які підтверджують, що український розвідник Юрій Коваленко приїжджав у Молдову 17 березня, до викрадення Чауса. Там він орендував автомобіль, у який був вбудований GPS-трекер.
Дані цього трекера показують, що Коваленко кілька разів їздив до будинку, де жив Микола Чаус, і стояв там по кілька годин.
Вже 21 березня чоловік поїхав з Молдови, але повернувся через три дні разом із розвідником Андрієм Куценком, який мав документи прикриття на ім'я Едуард Ставицький.
За даними журналістів, протягом 8 днів до дня викрадення Чауса вони регулярно змінювали готелі у Кишиневі ㅡ камери спостереження зафіксували їх на щонайменше 6 локаціях.
Коваленко також регулярно заїжджав у місцевий фірмовий магазин молдовського вина, але з якою метою ㅡ невідомо.
Окрім того, розслідувачі зазначають, що Миколу Чауса викрали на білому Форді. Потім, за даними молдовської поліції, пересадили в Мерседес, а згодом — в автівку, яка належить посольству України в Молдові.
Зокрема журналісти отримали кадри з камери спостереження як машина на дипломатичних номерах рухалась у бік українського кордону з прикордонного містечка Отач. Розслідувачі зазначають, що за кермом автівки нібито був військовий аташе українського посольства Сергій Сметанюк.
За даними ЗМІ Молдови, через 6 днів після викрадення Чауса посол України в Молдові Марко Шевченко зустрівся у МЗС Молдови з державним секретарем Думітру Соколаном. Той передав послу ноту, в якій просили Україну зняти дипломатичний імунітет із військового аташе українського посольства Сергія Сметанюка. Правоохоронці хотіли обшукати автомобіль посольства, який закріплений за Сметанюком.
Машину, на якій за версією правоохоронців Молдови, вивезли Миколу Чауса, знову помітили у Кишиневі. Зокрема, журналісти RISE Moldova зафіксували її на території українського посольства.

Окрім того, журналісти зазначають, що за кілька хвилин до виїзду з Молдови посольської машини територію країни також пішки залишили два українці, пов’язані з Головним управлінням розвідки Міноборони. Того ж дня з Молдови виїхала ще одна група українців, яких молдовські правоохоронці перевіряють на причетність до зникнення Чауса.
Що за справа про викрадення?
3 квітня стало відомо про нібито викрадення українського екссудді Миколи Чауса. За словами його захисника Юліана Балана, Чауса викрала «група невідомих озброєних чоловіків» у центрі Кишинева. У поліції столиці також підтвердили викрадення. За словами речниці, це сталося неподалік житлового будинку в центральному районі міста.
За фактом викрадення поліція порушила кримінальну справу та оголосила про затримання одного іноземця.
Раніше молдовські ЗМІ повідомляли, що суд у Молдові остаточно відмовив Чаусу в політичному притулку. Спеціалізована антикорупційна прокуратура нам зазначала, що це рішення прискорить екстрадицію колишнього судді до України. Однак адвокат Юліан Балан уточнив, що остаточної відмови в політичному притулку не було, рішення очікується 28 квітня.
Хто такий Чаус?
Микола Чаус 15 років працював у Дніпровському суді Києва, відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям з розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка, розглядом справи Геннадія Корбана.
У 2016 НАБУ викрило Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів, сховані у двох скляних банках. Гроші нібито надавалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки 7 років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок — 5 років умовно.
У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом. Проте досі не екстрадували.
- Поділитися: