Фонд гарантування вкладів подав позов проти Жеваго на 46 млрд грн

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб 4 січня подав до Господарського суду Києва позов проти власника банку «Фінанси та Кредит» Костянтина Жеваго щодо відшкодування збитків банку та його кредиторів на суму майже 46 мільярдів гривень.

Про це повідомила пресслужба Фонду.

Це стало можливим після того, як були зібрані документи та докази під час підготовки й розгляду Високим судом Англії та Уельсу справи за позовом фонду проти власника банку.

У цій справі суд дійшов висновку, що він не має юрисдикції для розгляду справи через потребу застосування українського законодавства. А втім, суд визнав наявність достатніх підстав для всесвітнього арешту активів Жеваго й отримав його письмове зобов’язання не ухилятися від участі в судовому процесі в Україні.

«Ми отримали фінальні висновки від лондонських юристів улітку цього року і почали готуватися до процесу в Україні», — зазначив заступник директора-розпорядника Фонду Віктор Новіков.

Він переконує, що Фонд має міцну доказову базу — понад 7 тисяч оригіналів і копій документів (листів, описів схем і матеріалів кредитних справ загальним обсягом приблизно 300 тисяч сторінок).

Що сталося з банком?

У Фонді кажуть, що головною причиною неплатоспроможності банку та нестачі коштів для повного розрахунку з кредиторами стали значні збитки від схемного виведення коштів. Це робили шляхом кредитування пов’язаних із власником банку компаній. Ці компанії не повернули отримані кредити та здебільшого виявилися неплатоспроможними.

До схем виведення коштів, окрім банку, були залучені пов’язані компанії-позичальники, майнові поручителі та нерезиденти — постачальники товарів. Усі ці юридичні особи, включно з банком, контролювалися саме Жеваго.

За даними Фонду, пов’язані позичальники щонайменше з 2011 року перераховували значну частину отриманих у банку кредитних коштів на користь низки компаній-нерезидентів. Кошти перераховували як передплату за постачання товарів. Насправді ж жодних постачань за цими контрактами не було.

«Звітність компаній-нерезидентів свідчить про їхню підконтрольність власнику банку і неспроможність апріорі виконати укладені контракти через незначний розмір бізнесу, відсутність потрібних виробничих потужностей, запасів готової продукції чи активів тощо», — пояснили у Фонді.

Завдяки схемам із банку вивели понад 223,1 мільйона доларів і 18,4 мільйона євро. Вигодонабувач у цій схемі — безпосередньо Жеваго. Загальний розмір заподіяних банку збитків від кредитування становить майже 46 мільярдів гривень.

Що відомо про Жеваго?

Костянтин Жеваго — народний депутат України III, IV, V, VI, VII та VIII скликань, виконавчий директор гірничодобувної групи Ferrexpо, яка займається залізною рудою на Полтавщині, акціонер банку «Фінанси та Кредит». За версією Forbes, цьогоріч Жеваго посідає 5 місце в топі найбагатших українців із 1,4 млрд статків.

Жеваго фігурує в кількох кримінальних провадженнях ДБР. Так, 2019 року йому та ще низці топменеджерів банку «Фінанси та Кредит» було повідомлено про підозру в організації механізму розтрати мільйонів доларів фінустанови, чим завдано шкоди інтересам держави і вкладників банку.

Наразі на майно Жеваго та пов’язаних із ним юридичних осіб накладено арешт. Йдеться про акції його підприємств на сотні мільйонів гривень, корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Ще в жовтні 2020 року арештовані активи, вартістю понад 300 млн гривень, були передані до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).