«Газпром» зупинив транзит газу в Угорщину територією України та заявив про новий маршрут ㅡ через «Турецький потік»

Російський «Газпром» зупинив постачання природного газу територією України в напрямку Угорщини й заявив про новий шлях для його транзиту в Угорщину та Хорватію.

Про це повідомили у Telegram-каналі «Газпрому».

Там заявили, що транзит здійснюватимуть через газопровід ««Турецький потік» — міжнародний газопровід, що проходить по дну Чорного моря з Анапського району Росії до Туреччини. Через газовий хаб на кордоні Туреччини та Болгарії газ може транспортуватися в європейські країни.Турецький потік» і далі ㅡ за національними газотранспортними системами Болгарії, Сербії та Угорщини.

Кажуть, постачання російського газу за цим маршрутом стало можливим завдяки будівництву нового магістрального газопроводу на території Угорщини та завершенню розширення національних газотранспортних систем в Болгарії і Сербії.

«Оператор газотранспортної системи України» також повідомив, що з 7 ранку 1 жовтня «Газпром» зупинив транзит природного газу територією України у напрямку Угорщини. Заявки на транзит не надійшли, попри те, що потужності з України на вихід в Угорщину законтрактовані на весь газовий рік (з 01.10.2021 по 30.09.2022) у розмірі 24,6 млн куб. м на добу.

«Угорщина протягом десятиліть отримувала газ через територію України, і українська сторона жодного разу не порушувала зобов’язань. Більше того, український маршрут економічно вигідний, бо є найкоротшим шляхом постачання газу до Угорщини, про це свідчать обсяги торгівлі між компаніями обох країн за останні роки», ㅡ зазначив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон.

Що передувало?

Угорщина 27 вересня підписала у Будапешті новий довгостроковий контракт з російським «Газпромом» на постачання газу в обхід України. Укладений «Газпромом» контракт із угорським енергохолдингом MVM діятиме 15 років і передбачає щорічне постачання 4,5 мільярда кубометрів газу: 3,5 мільярда через Сербію, а решту — через Австрію.

Обсяги постачання блакитного палива можуть переглянути через 10 років. Україна ж може втратити мільйони доларів через припинення транзиту через свою територію.

МЗС України назвало рішення Угорщини «винятково політичним» та «економічно необґрунтованим». Відомство додало, що звернеться до Європейської комісії для оцінки відповідності контракту європейському праву.

Гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон заявляв, що після 2024 року, коли спливе термін чинної угоди про транзит російського газу через Україну, Росія може повністю припинити його постачання українською територією до Угорщини.