Угорщина обурилася та викликала українського посла після критики Києвом її угоди з «Газпромом»

Київ розкритикував угоду Угорщини з російським «Газпромом» про постачання газу в обхід України. Це не сподобалося Будапешту, який вже викликав посла України та нагадав про свою попередню фінансову та матеріальну допомогу Україні.

Позицію угорської сторони оприлюднив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Позицію України він вважає серйозним порушенням суверенітету та інтересів національної безпеки Угорщини.

«Цей крок недружній після безлічі субсидій (ШВЛ, медичне обладнання, догляд за солдатами, відпочинок дітей, фінансування інвестицій), які Україна отримала від нас... Зараз ми звернулися до посла України в МЗС», — написав він.

Він наголосив, що українці не можуть вказувати Угорщині, з ким укладати контракти. Угоду з російським «Газпромом» Сіярто вважає вигідною.

Доповнено о 12:26. Нам у коментарі речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що Україна аналогічно запросила посла Угорщини в Києві, щоб «донести нашу принципову позицію: транспортування газу в обхід України підриває національну безпеку нашої держави та енергетичну безпеку Європи».

Нову угоду з «Газпромом» у МЗС називають такою, що завдає серйозного удару українсько-угорським відносинам. Переконують, що українська сторона вживатиме рішучих заходів для захисту національних інтересів.

Що це за угода?

Укладений «Газпромом» контракт із угорським енергохолдингом MVM діятиме 15 років і передбачає щорічне постачання 4,5 мільярда кубометрів газу: 3,5 мільярда через Сербію, а решту — через Австрію. Обсяги постачання блакитного палива можуть переглянути через 10 років. Україна ж може втратити мільйони доларів через припинення транзиту через свою територію.

МЗС України назвало рішення Угорщини «винятково політичним» та «економічно необґрунтованим». Відомство додало, що звернеться до Європейської комісії для оцінки відповідності контракту європейському праву.

Генеральний директор «Оператора газотранспортної системи України» Сергій Макогон заявив, що після 2024 року, коли спливе термін чинної угоди про транзит російського газу через Україну, Росія може повністю припинити його постачання українською територією до Угорщини. А вже з 1 жовтня цей транзит можуть значно скоротити.

Що з українсько-угорськими відносинами?

Минулого року у відносинах між Україною та Угорщиною спостерігалося нове загострення. Наприклад, на місцевих виборах в Україні деякі угорські політики та посадовці відкрито агітували за проугорську партію на Закарпатті, порушуючи цим закон.

Також наприкінці листопада в соцмережах з'явилося відео, де новообрані депутати Сюртівської сільської ради (Ужгородський район на Закарпатті) заспівали угорський гімн після складання присяги.

А ще після інциденту з політичною агітацією на місцевих виборах в Україні Міністерство закордонних справ України 26 жовтня вручило ноту протесту послу Угорщини Іштвану Ійдярто.

А втім, глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Україна та Угорщина домовилися зробити правильні висновки із ситуації та «перегорнути сторінку» у відносинах.

Та вже 1 грудня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба знову викликав посла Угорщини Іштвана Ійдярто й закликав угорську сторону не спекулювати й «не створювати деструктивну емоційну напругу в українсько-угорських відносинах».