«Голоси він собі як треба порахує». Як відбувалися вибори в Білорусі
О 20:00 9 серпня офіційно завершилися президентські вибори в Білорусі, однак на деяких дільницях Мінська голосування тривало і після. Попередні результати на зараз — за Олександра Лукашенка 80,23%, за Світлану Тіхановську — 9,9%. Розповідаємо, як проходили вибори та що відбувається далі.
Дані екзитполів
За даними державних екзитполів Білорусі, Лукашенко набрав понад 79,7%, а його опонентка Світлана Тіхановська — 6,8%. У Києві, за даними «Экзітпол за мяжой», загалом за день встигли проголосувати 225 людей. З них понад 72% віддали голос за Тіхановську, нинішній президент отримав лише 9.65%. У Москві встигли взяти участь у голосуванні 3788 людей, за Тіхановську — 78,5% виборців.
Черги на дільницях як «результат провокації»
У день виборів на дільницях в Білорусі фіксували багатолюдні черги. Не всі охочі проголосувати встигли це зробити. Виборців запускали по декілька людей нібито через епідемію коронавірусу. Утім, голова білоруської ЦВК Лідія Єрмошина заявила, що черги біля дільниць — результат провокації. «Все було б нормально, якби не навмисні провокації, яким навчався так званий протестний електорат через Telegram-канали», — сказала вона.
Окрім черг, журналісти зафіксували, як на одній із дільниць жінка з пакетом в руках вилазила з вікна драбиною. Голова комісії №17 Радянського району Мінська Сергій Мосейкін заявив, що то була секретарка. За його словами «двері заклинило», тому їй довелося вилазити з вікна, а в пакеті були її особисті речі.
Серед порушень, які помітили виборці, — бюлетень, де вже стоїть невелика крапка навпроти Олександра Лукашенка. Хлопець, який це помітив, викликав поліцію, однак його заяву відмовилися фіксувати.
Перешкоджання роботі журналістів та затримання
За даними правозахисного центру «Весна», в день виборів у Білорусі затримали понад 60 людей: спостерігачів, членів виборчих штабів, активістів і журналістів. Серед представників ЗМІ — кореспонденти російського телеканалу «Дождь» Василь Полонський, Володимир Роменський, а також оператор Микола Антипов.
Головний редактор «Дождя» Тіхон Дзядко повідомив, що на акредитацію вони подавали ще 15 червня. Кореспонденти, очікуючи на її підтвердження, працювали в Мінську. Після затримання в квартирі, яку журналісти винаймали в столиці, люди в штатському провели обшук. За словами орендодавця, з квартири нічого не забрали. Адвоката в квартиру не пустили. Згодом представників «Дождя» відпустили. Крім цього, у Мінську також затримали представницю телеканалу «Белсат» Ірину Славникову.
Перешкоджали журналістам працювати і на виборчих дільницях. Так, із дільниці №2 у Мінську вивели журналістів видання tut.by, незважаючи на те, що вони були зареєстровані там для роботи. Таку вимогу висунула голова комісії.
Штаб Світлани Тіхановської також повідомляв про затримання своїх представників. Серед них і політик, довірена особа Тіхановської Микола Козлов. Чоловіка затримали, коли він приїхав голосувати на дільницю.
Поліція, автозаки і поганий зв'язок
Упродовж дня до столиці Білорусі стягували спецтехніку, а на в'їзді в місто розмістили військових. Спецтехніку поставили і біля Адміністрації президента, всередині — люди в амуніції та зі щитками. Згодом силовики перекрили входи та виходи на проспект Незалежності в Мінську, а також Жовтневу та Ленінську площі.
Про проблеми зі зв'язком в столиці почали повідомляти ще зранку. Зі збоями інтернет працював у кількох операторів: ByFly, MTS, Life, «Космос ТВ». Онлайн платформа «Голос» (платформа для підрахунку голосів) також повідомляв, що їхній сайт у Білорусі перестав працювати. Він або взагалі не відкривався, або замість нього відкривалися «фішингові» сайти, на яких просили залишити номер телефону. За словами гендиректора телекомунікаційної компанії «Белтелеком» Юрія Петрученя, кібератаки почалися ще напередодні виборів. «Такого ніколи не було. Притягнули наших найкращих фахівців, щоб все максимально стійко працювало», — сказав гендиректор «Белтелекому».
Пізніше і білоруське видання «Єврорадіо» повідомило, що на їхній сайт йде DDoS-атака (напад із наміром зробити сайт недоступним користувачам).
Вибори за межами Білорусі
У Києві, Москві, Варшаві, Нью-Йорку та Тбілісі під посольствами Білорусі люди стояли у великих чергах, щоб проголосувати. Так, у Москві черга сягнула майже двох кілометрів. Навіть після закриття дільниць люди не мали наміру розходитися.
«Ми сюди приїхали близько 12:40. І все одно тут продовжуємо стояти, тому що мені здається, що сам факт того, що ми тут стоїмо, — це те єдине, що ми можемо зробити. Я особисто не дуже на щось сподіваюсь. Найімовірніше, голоси він собі як треба порахує», — повідомив виборець у коментарі «Новій газеті».
У Києві під посольством люди також стояли в черзі. Їм пояснювали, що дільниці працюють повільно через коронавірус. На підтримку Білорусі на Майдані влаштували акцію солідарності. «Хотілося б бути разом із моїм народом, який сьогодні робить вибір. На жаль, цей вибір жорстко ігнорується, жорстоко придушується», — заявила одна з учасниць акції.
Протести після завершення голосування
Навіть після закриття дільниць виборці, які проголосували в Білорусі та інших країнах, не розходилися. У низці міст Білорусі силовики почали затримувати людей, які не йшли з дільниць. Кількох людей затримали в Мінську. У Києві після того, як закрили виборчу дільницю, десятки людей підняли паспорти вгору і почали скандувати: «Ганьба». Багато людей чекали, щоб проголосувати, ще від ранку. Не розходилися люди і в столиці РФ. Вони вимагали відновити роботу дільниці, вигукуючи: «Хочемо віддати голос».
Білоруське видання Tut.by повідомило, що правоохоронці затримали їхню журналістку в Могильові і ще одну колегу в Гродно. У центрі Мінська біля стели зібралися тисячі людей, почалися зіткнення з силовиками. На проспекті Переможців силовики вистрибували з автозаків і затримували людей. Люди у відповідь кричали: «Йди!», «Наш дім — Білорусь!». Метро перестало зупинятися на центральних зупинках, наземний транспорт у бік проспекту Переможців не ходив.
У місті Пінську протестувальники заблокували мерію. Захищати будівлю прийшли 20 омонівців — решту забрали в Мінськ. На допомогу силовикам прийшли прикордонники. А в столиці люди напали на ОМОН, який затримував протестувальників. Чоловіки накинулись на силовиків із криком «Шакали!».
Згодом силовики почали стріляти у протестувальників резиновими кулями. У центрі на вулиці Неміга учасники мітингу увімкнули ліхтарики на телефонах, там зібралося близько 20 тисяч людей.
За даними правозахисного центру «Весна», один із учасників протестів у Мінську загинув. Це сталося після наїзду спецтранспорту на учасників акції.
Також було порушено кримінальні справи проти протестувальників — їх звинувачують у «насильстві до працівників поліції» за допомогою каміння, тротуарної плитки, скляних пляшок та легкозаймистої рідини. Слідчі кажуть, організаторам загрожує від 8 до 15 років в’язниці.