Голова комітету Верховної Ради: Telegram фактично не реагує на звернення СБУ чи Нацради
Голова парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв вважає, що месенджер Telegram небезпечний, оскільки може співпрацювати з російською владою, зокрема з її спецслужбами.
Про це він заявив в етері «Радіо Свобода».
За його словами, на платформі «абсолютно спокійно» діють канали, які поширюють російську пропаганду і проводять інформаційні операції, а звернення від Національної ради з питань телебачення та радіомовлення чи Служби безпеки України компанія «залишає фактично без будь-якої реакції».
А втім, як зауважив Потураєв, під час протестів у Башкортостані Telegram «за лічені хвилини» заблокував два місцеві канали, через які об’єднувалися протестувальники.
Голова комітету Верховної Ради та народний депутат зазначив, що особисто давно не користується Telegram, проте додав, що не нав’язуватиме нікому цю позицію.
На його думку, Telegram — «зручний інструмент» і може приваблювати тим, що канали в месенджері є «осередками Анонімна мережа, що являє собою систему не пов’язаних між собою віртуальних тунелів, яка дозволяє передавати дані в зашифрованому виглядідаркнету в легальному інтернеті».
«Там є канали, де торгують наркотиками, де розповсюджується інший заборонений контент. Це своєрідний амбасадор даркнету в легальному інформаційному просторі. Я вважаю, що це загроза для будь-якої країни», — пояснив Потураєв.
Слова голови комітету Верховної Ради пролунали тоді, коли у парламенті зареєстрували законопроєкт, яким пропонують запровадити регулювання для месенджера Telegram та подібних йому соцмереж.
Його автор — народний депутат Микола Княжицький — пояснив, що законопроєкт не пропонує блокування Telegram, а запроваджує «приблизно таке саме регулювання, яке встановлено законодавством для платформ типу YouTube». Зокрема, згідно з законопроєктом, такі платформи як Telegram муситимуть реагувати на поширення контенту з виправдовуванням російської агресії.
Очільник Головного управління Міноборони Кирило Буданов заявив, що месенджер Telegram становить проблему для національної безпеки України. Водночас, за словами Буданова, платформа допомагає інформаційно впливати на людей на тимчасово окупованих територіях.
Що передувало?
14 лютого речник ГУР МО Андрій Юсов заявив, що платформа Telegram містить у собі «цілу низку загроз для України». За його словами, загрозу для безпеки держави становлять не окремі медіа, що є на платформі, а сама соцмережа.
Водночас він зазначив, що Україна вибудовує комунікацію з адміністраціями всіх платформ, щоби працювати за прозорими правилами.
У Telegram відповіли, що платформа повністю безпечна для українців.
У 2023 році Міністерство зв’язку Іраку заблокувало Telegram через побоювання щодо національної безпеки держави, а в росії платформу оштрафували через те, що вона відмовилася видалити «фейки про спецоперацію».