Голова керівної партії Польщі визнав, що країна купила шпигунську програму Pegasus
Ярослав Качинський, голова партії «Право і справедливість» (до якої належить і чинний президент Польщі) визнав, що його країна купила шпигунське програмне забезпечення Pegasus, але заперечив, що його використовували проти політичних опонентів під час виборів.
Про це Качинський заявив в інтерв'ю для тижневика «Sieci», цитує RMF24.
Він сказав, що інформація про стеження за польською опозицією за допомогою системи Pegasus є «скандалом з нічого», проте визнав, що в Польщі вона все ж є. Проте додав, що не може детально коментувати методи, якими користуються спецслужби.
«Pegasus — це програма, яка використовується службами боротьби зі злочинністю та корупцією в багатьох країнах [...] Було б зле, якби польські служби не мали такого інструменту», ㅡ сказав Качинський.
Він наголосив, що заяви про нібито тисячі телефонів, перевірених за допомогою цієї програми, є неправдивими, а також відкинув звинувачення в тому, що партія влади використовувала Pegasus під час передвиборчої кампанії у 2019 році: мовляв, опозиція програла, «бо програла», і їй не варто тепер шукати виправдання.
Глава партії ПіС також висловився проти призначення слідчої комісії для розслідування ймовірного стеження через Pegasus та додав, що витрати з Фонду юстиції на купівлю програми були «технічною справою».
Що передувало?
18 липня 2021 року 17 авторитетних ЗМІ опублікували спільне розслідування про те, як влада низки авторитарних країн роками мала можливість стежити за журналістами, активістами та політиками за допомогою шпигунського програмного забезпечення Pegasus, яке постачала ізраїльська компанія NSO Group.
Під час розслідування з'ясувалося, що програмне забезпечення поставляли розвідувальним агентствам, правоохоронним службам і військовим з 2016 року. Програма дозволяє отримувати доступ до повідомлень, фотографій та електронних листів, записувати дзвінки, а також таємно активувати мікрофони.
Кшиштоф Брейза з польської опозиційної партії «Громадянська платформа» заявив, що з квітня по жовтень 2019 року (перед виборами парламенту Польщі) його смартфон зламували десятки разів. Напередодні виборів ЗМІ поширювали повідомлення з його телефону (за словами політика, перероблені), які мали стати доказом того, що Брейза проводив кампанію проти своїх конкурентів.
У грудні 2021-го агентство Associated Press, посилаючись на висновки групи Citizen Lab від Університету Торонто, повідомило, що, окрім Брейзи, зламували телефони адвоката Романа Ґєртиха і прокурорки Еви Вжосек.
Міністр-координатор спецслужб Польщі Станіслав Жарин заперечував, що польські служби використовували оперативні методи для політичної боротьби.