Шпигунство через телефон. Як переконатися, що смартфон не прослуховують

Президент Франції Емманюель Макрон говорить телефоном під час засідання круглого столу на саміті ЄС у Брюсселі. Смартфони Макрона та ще чотирнадцяти міністрів могли перебувати під стеженням з 2019 року — за допомогою шпигунської програми Pegasus
Президент Франції Емманюель Макрон говорить телефоном під час засідання круглого столу на саміті ЄС у Брюсселі. Смартфони Макрона та ще чотирнадцяти міністрів могли перебувати під стеженням з 2019 року — за допомогою шпигунської програми PegasusAP/John Thys

Смартфони Макрона та ще чотирнадцяти міністрів могли перебувати під стеженням з 2019 року за допомогою шпигунської програми Pegasus. Об'єктами стеження стали 180 журналістів з 20 країн, а потенційних жертв — понад 50 тисяч людей. Разом з експертом Лабораторії цифрової безпеки Вадимом Гудимою пояснюємо, чи можна дізнатися, що за вашим телефоном стежать, і як захистити себе від шпигування.

Що таке Pegasus і чи має він стосунок до України?

Програмне забезпечення Pegasus ізраїльської компанії NSO Group вважається однією з найкращих шпигунських програм для смартфонів. Ця програма може зламувати телефони на відстані, викачувати з них листування, фото і відео, а також активувати камеру і мікрофон без відома власників.

«Наразі немає жодної інформації, що українські громадяни були в списку номерів, за якими стежили з допомогою шпигунської програми Pegasus», — каже Вадим Гудима. Також поки немає інформації, чи могли українські спецслужби купувати таку послугу. Проте за словами Гудими, такі програми коштують дуже дорого, і вони доступні лише країнам з великим бюджетом на спецслужби.

«Є набагато простіші способи спробувати скомпрометувати пристрій, ніж використовувати настільки дорогі програмні забезпечення. Проти українських активістів, журналістів частіше використовують прості методи — роблять розсилку з вірусними посиланнями, документами, які дозволяють отримати доступ до певних даних», — пояснює експерт.

Як захистити себе від шпигування?

  • Регулярно оновлювати операційну систему комп’ютера та телефона. Більшість атак, за словами Вадима Гудими, зупиняє саме оновлення операційних систем;
  • уважно ставитися до посилань та документів, які ви отримуєте. За потреби звертатися до спеціалістів, якщо ви підозрюєте, що це ненадійне посилання;
  • не вводити свої паролі та дані, якщо ви перейшли за ненадійним посиланням;
  • встановити двофакторну автентифікацію в месенджерах.

«Якщо ведете важливу переписку, то краще це робити не у звичайних смс-повідомленнях, а в месенджерах та використовувати для цього секретні чати, ставити автовидалення повідомлень, якщо їх не треба зберігати», — пояснює експерт.

Чи є програми, які можуть захистити телефон або комп'ютер?

Дієвих програм, які можуть на всі сто захистити від прослуховувань або крадіжок інформації, немає.

«Android має низку безпекових додатків, які непогано працюють. Їх роблять відомі антивірусні компанії, тому за назвою компанії можна знайти такий додаток. Але завантажувати їх треба з офіційних сайтів антивірусних компаній, а не просто з інтернету, бо там можна додатково зловити якийсь вірус», — пояснює експерт Лабораторії цифрової безпеки.

Для iOS, за словами Вадима Гудими, немає спеціальних програмних забезпечень з захисту, але є програма iVerify від Trail of Bits.

«Її ми рекомендуємо своїм клієнтам, але вона не зможе захистити від серйозного програмного забезпечення, яке може проникнути в телефон», — каже експерт.

А ось в ноутбуках ситуація ліпша — антивірусні програми допомагають надійніше.

Чи можна перевірити, що за телефоном стежать?

Ні, без спеціальної освіти та розуміння того, як працюють різні системи, це зрозуміти важко.

«У розслідуванні Forbidden Stories та Amnesty International йшлося про те, що знайти залишки цього програмного забезпечення було складно. Звичайна людина не почує та не дізнається, що за її телефоном ведеться спостереження», — каже Гудима.

Навіть у телефонній розмові зрозуміти, що йде прослуховування — не можна. А шуми та відлуння, які начебто вважають ознаками прослуховування, насправді — байка, пояснює фахівець. Про злам телефона теж нічого не засвідчить зовні. Якщо виникають підозри, треба звертатися до технічних спеціалістів, радить експерт. Однак в Україні тут можуть зарадити тільки ліцензовані компанії, які підпорядковуються українським правоохоронним органам. Тому якщо стеженням займаються останні, то навряд чи ефективно до них звертатися.