Греція стала першою православною країною, яка дозволила одностатеві шлюби
Грецькі законодавці переважною більшістю схвалили закон про запровадження одностатевих шлюбів і встановлення рівних батьківських прав для одностатевих пар, попри спротив православної церкви.
Про ухвалення законопроєкту повідомив глава грецького уряду Кіріакос Міцотакіс у соцмережі X.
Посадовець назвав це «віхою для прав людини» і зазначив, що Греція стала 16-ю країною в Європейському Союзі, яка законодавчо запровадила рівність шлюбів.
Як вказує «Голос Америки», у своїй промові до законотворців перед голосуванням Міцотакіс заявив, що «для кожного демократичного громадянина сьогоднішній день — день радості».
Міцотакіс також зазначив, що законодавство відповідає демократичному кредо нації та її здатності зробити грецьке суспільство інклюзивним, надаючи рівні права всім громадянам.
Хоча низка країн ЄС уже легалізували одностатеві шлюби, Греція є першою православною країною, яка ухвалила такий законопроєкт.
Як до закону ставиться церква?
Православна церква Греції раніше різко виступала проти проєкту закону, стверджуючи, що його ухвалення матиме наслідки для «традиційних сімейних цінностей» і що його схвалення «може призвести до права сурогатного материнства для одностатевих пар».
За словами членкині ультраправої партії «Грецьке рішення» Еллінікі Лісі, законопроєкт є «антихристиянським» і завдасть шкоди національним інтересам Греції, ідеться в повідомленні «Голосу Америки».
Опитування показують, що більшість греків підтримують реформи. Однак, як пише New York Times, вони виступають проти поширення батьківства через сурогатне материнство на чоловічі пари.
У повідомленні говориться, що реформи щодо прав геїв відбуваються повільно в соціально консервативній країні, але останніми роками було досягнуто прогресу. У 2015 році цивільне партнерство стало легальним у Греції. Але це залишило партнерів із дітьми в підвішеному стані, оскільки законна опіка була надана лише біологічному батькові.
Гендерна ідентичність у Греції була юридично визнана у 2017 році, а у 2022 році терапія гендерної конверсії для неповнолітніх була заборонена.
Одностатеві шлюби в інших країнах
Естонія — перша з пострадянських країн, де легалізували одностатеві шлюби. У Латвії ЛГБТ-пари можуть укладати цивільні партнерства в нотаріуса. У Литві законопроєкт про цивільні партнерства тільки розглядають.
Натомість першою серед посткомуністичних країн одностатеві шлюби легалізувала Словенія. У Хорватії, Чехії, Угорщині та Чорногорії діють закони, які встановлюють одностатеві цивільні партнерства.
Тим часом в Угорщині закон забороняє «пропаганду гомосексуальності й трансгендерності» серед неповнолітніх.
В Україні одностатеві шлюби не легалізовані. Однак у парламенті в березні 2023 року зареєстрували законопроєкт №9103, яким пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.
На петицію про підтримку законопроєкту відповів президент Володимир Зеленський: він попросив звернути увагу на це питання спікера Верховної Ради, а також Кабінет Міністрів, оскільки Міністерство юстиції працює над схожим законопроєктом.
Автор: Іван Д’яконов