Грудне вигодовування, протизаплідні та гормональні препарати — протипоказання до вакцинації? Розвінчуємо міфи
Вже майже три місяці в Україні триває вакцинація від коронавірусу, але в соцмережах і навіть поміж лікарів донині ширяться міфи щодо протипоказань до щеплення. Аби розвінчати міфи, в Україні випустили збірник «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID—19». Разом з однією з його авторок, сімейною лікаркою Іриною Волошиною, пояснюємо, кому не можна робити щеплення проти коронавірусу.
Кому не можна робити щеплення проти COVID-19?
Вакцинація проти COVID-19 протипоказана людям, у яких:
- на момент щеплення підвищена температура — понад 38°C;
- є алергічна реакція на будь-який із компонентів вакцини;
- була тяжка реакція на першу дозу вакцини.
Якщо людина не знає, чи є у неї алергія на певний складник вакцини, то саме для таких випадків у пункті щеплення перебуває лікар. Він спостерігає за пацієнтом протягом 30 хвилин. Саме за цей проміжок часу у вкрай рідкісних випадках може статися важка реакція на препарат (анафілаксія), і людині нададуть невідкладну медичну допомогу. Подібне, за словами лікарки, може статися один раз на мільйон випадків. В Україні таких ситуацій поки не зафіксували.
Якщо у людини все ж виникла тяжка реакція на вакцину, то щеплення другою дозою можуть скасувати. Однак такий діагноз, за словами Волошиної, має встановити лікар або навіть лікарська комісія, які потім і ухвалюватимуть рішення щодо другої дози.
Також щеплення від ковіду поки що не роблять дітям та підліткам, оскільки вакцини ще недостатньо досліджені у цій групі.
А якщо людина хворіла на коронавірус, то вона може вже не робити щеплення?
Ні, це міф. Загалом люди, які хворіли на коронавірус, можуть зберігати імунітет проти нього протягом 6 місяців від початку хвороби.
«Навіть якщо у людини ще є рівень захисту, то вакцина аж ніяк не погіршить ситуацію. У моїх пацієнтів, які перехворіли на ковід, переважно через півроку рівень антитіл вже дуже низький», — каже Ірина Волошина і додає, що ці тести все одно не можуть повноцінно визначити, який рівень імунітету проти коронавірусу сформувався.
Які є застереження щодо вакцинації для онкохворих пацієнтів?
Онкохворим пацієнтам, за словами Ірини Волошиної, радять робити щеплення або до хіміотерапії, або після — річ у тім, що на тлі хіміотерапії імунної відповіді на вакцинацію може бути недостатньо для забезпечення захисту.
«Тут питання лише в тому, чи подіє щеплення, а не в ризиках. Краще вакцинуватися до процедури, бо, якщо людина буде проходити курс хіміотерапії, і захворіє на ковід, то це матиме ризики для неї», — пояснює лікарка.
Чи можна вакцинувати проти коронавірусу людей, які хворіють на ВІЛ/СНІД?
Так, адже люди з ВІЛ/СНІД перебувають в групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19. Такі люди мають імунодефіцит, тому хвороба у них може перебігати дуже важко. А щеплення може запобігти цьому.
Вакцини проти коронавірусу, які дозволені до використання в Україні, відносяться до «Містять вбитий цілий мікроорганізмінактивованих» вакцин, і є безпечними для людей з ВІЛ.
Чи можуть жінки, які приймають протизаплідні препарати, робити щеплення?
Можуть. За словами Ірини Волошиної, немає даних про те, що оральні контрацептиви створюють ризик під час вакцинації.
«Питання у користі і ризиках. Якщо людина захворіє на ковід, то вона може втратити на певний час працездатність, витратити чимало коштів на лікування і навіть отримати ускладнення від хвороби», — каже сімейна лікарка.
Приймання гормональних препаратів — це протипоказання до вакцинації?
Ні. Люди, які приймають гормональні препарати, можуть отримати щеплення від коронавірусу. За словами Волошиної, у таких випадках відмова від вакцинації часто пов'язана з побоюванням щодо ризиків тромбозів.
«Однак навіть переліт у літаку підвищує ризик тромбозів у 20 разів, і лікарі це знають. Втім, людям не призначають антикоагулянти (препарати, що гальмують процес згортання крові — ред.), декому радять одягати компресійні панчохи, але ж ми все одно не відмовляємось від перельотів», — пояснює Ірина Волошина.
Вагітним справді не можна робити щеплення?
Вагітні жінки не брали участі в клінічних дослідженнях вакцин, тому поки не зрозуміло, чи можна їм робити щеплення. Проте, вагітні можуть важче переносити ковід, тому вони входять у групу ризику. Якщо вагітна жінка працює у сфері охорони здоров'я, де високий ризик заразитися коронавірусом, або має супутні хвороби, то їй варто обговорити можливість вакцинації з лікарем.
«Так, моя вагітна колега зробила щеплення від коронавірусу. Ці вакцини не містять “живого” мікроорганізму, тому не становлять загрози. Але наразі нам бракує якісних доказів для формулювання загальних настанов», — говорить Ірина Волошина.
Якщо жінка годує груддю, то їй не можна робити щеплення?
Ні, застережень для вакцинації жінок під час лактації немає.
«Хіба лікарі, які радять не робити щеплення через те, що жінка годує груддю, або з інших причин, готові дати гарантії, що людина захворіє у легкій формі? Я не можу взяти на себе таку відповідальність», — каже Волошина.