Гучні українські премʼєри, хіти Канн та Венеції, класика української комедії: 10 фільмів Київського тижня критики

Попри обстріли, які стали частішими, життя в Києві триває. Культурні події в ці темні часи дарують надцінну можливість відірватися від новин. І нагадують про життя, в якому на наші міста не летіли ворожі ракети. Що ж до кінофестивалю Київський тиждень критики, який відбуватиметься в столиці вже вшосте, — це ще й можливість побачити на великому екрані світові премʼєри, а також стрічки, що мали значний вплив на історію кінематографа.
Фестиваль триватиме 20-26 жовтня, цьогоріч програма містить такі секції:
- Історія української комедії — добірка гумористичної кінокласики від 1929 до 1994 року.
- Українські ґалапремʼєри — нові стрічки, які вже встигли голосно пролунати на міжнародних майданчиках.
- Фокус «Україна-Велика Британія» — прем’єри сучасних хітів українського та британського кіно.
- Міжнародна програма — добірка стрічок зі світових кінофестивалів.
- Gamechangers — програма, яка присвячена фільмам та режисер(к)ам, що змусили світ по-іншому подивитися на свої країни та їхній кінематограф.
Покази традиційно пройдуть у головному прихистку авторського кіно в Києві — кінотеатрі «Жовтень». А ми традиційно склали для вас добірку must see стрічок, якщо досліджувати всю програму ви не маєте ні часу, ні ресурсу.
«Клондайк» (2021, Україна), реж. Марина Ер Горбач
Українські ґалапремʼєри
Цьогорічний номінант на «Оскар» від України, фільм Марини Ер Горбач встиг зібрати солідний врожай міжнародних премій до вітчизняної премʼєри: «Клондайк» відзначили на Берлінале, Санденсі та кінофестивалі в Сіетлі.
Це історія родини, яка опинилася в епіцентрі подій авіакатастрофи рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області. Ірка — на 8 місяці вагітності, чоловік і брат щосили намагаються евакуювати героїню в безпечніше місце. Але Ірка відмовляється їхати, навіть коли в село приходить «рускій мір».
Дивитися: 24 жовтня о 09:50 та 18:50.
«Памфір» (2022, Україна, Франція та ін.), реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук
Фокус «Україна-Велика Британія»
Головний герой на імʼя Памфір повертається до своєї родини на Буковину після тривалої відсутності. Щоб врятувати від покарання сина, чоловіку доводиться відновити звʼязок зі своїм кримінальним минулим. Події розгортаються напередодні традиційного карнавалу Маланки, а сюжет «Памфіра» заснований на біблійній історії про Авраама.
На стрічку Дмитра Сухолиткого-Собчука українська кіноспільнота чекала з нетерпінням, адже попередня робота режисера (короткометражка «Штангіст») отримала головний приз кінофестивалю «Молодість» і низку нагород у Польщі та Франції. Премʼєра фільму відбулася навесні в Каннах і, судячи з відгуків критиків, повнометражний дебют справдив усі очікування.
Дивитися: 25 жовтня о 09:50 та 18:40.
«За двома зайцями» (Україна, 1961), реж. Віктор Іванов
Історія української комедії
Хто з нас не реготав із пригод цирульника Свирида Голохвостого і його марних спроб залицятися водночас до заможної Проні Прокопівни та скромної красуні Галі? Повторити цей досвід на Київському тижні критики варто щонайменше з двох причин:
1. Щоби помилуватися київським Поділом 50-річної давнини на великому екрані.
2. Аби побачити первинну україномовну версію фільму, яка майже пів століття вважалася втраченою. Реставраторам «Довженко центру» вдалося знайти оригінальну фонограму картини в Маріупольському фільмофонді тільки у 2013 році.
Дивитися: 23 жовтня о 16:20.
«Відблиск» (2021, Україна) реж. Валентин Васянович
Фокус «Україна-Велика Британія»
Воєнна драма розповідає історію лікаря-добровольця, який після повернення з полону намагається пристосуватися до мирного життя. Події відбуваються під час війни на Донбасі 2014 року, «Відблиск» можна вважати неофіційним приквелом до попередньої роботи режисера Валентина Васяновича «Атлантида». Детальніше про стрічку режисер розповідав у інтервʼю hromadske.
Світова прем’єра відбулася на минулорічному Венеційському кінофестивалі, де картина змагалася за головну нагороду — «Золотого лева».
Дивитися: 21 жовтня о 10:00 та 18:30.
«Трикутник смутку» (2022, Швеція, Франція та ін.), реж. Рубен Естлунд
Міжнародна програма
Перлина секції — володар «Золотої пальмової гілки», сатирична комедія «Трикутник смутку» Рубена Естлунда. Шведський режисер отримує головну нагороду Каннського кінофестивалю вже вдруге, цікаво, що перший фільм-тріумфатор мав назву «Квадрат». А втім, обʼєднує роботи Естлунда не тільки наявність геометричних фігур у назві. Нова робота режисера продовжує традицію препарування суспільства за допомогою нещадної сатири: у «Квадраті» під роздачу потрапило сучасне мистецтво, в «Трикутнику» — консюмеризм та залежність від соціальних мереж.
За сюжетом, пара супермоделей вирушає у розкішний морський круїз в компанії заможних людей. Після кораблетрощі герої потрапляють на безлюдний острів, аж тут з’ясовується, що ловити рибу й загалом давати собі раду без грошей вміє тільки прибиральниця.
Дивитися: Показ мав відбутися 20 жовтня, проте його скасували через тимчасові відключення електроенергії, додатковий показ відбудеться 27 жовтня, точний час організатори повідомлять пізніше.
«Пропала грамота» (Україна, 1972) реж. Борис Івченко
Історія української комедії
Після бою з бусурманами козак Василь повертається додому в Диканьку. Та відпочинок переривають двоє посланців, що повідомляють про грамоту від гетьмана: документ слід якнайшвидше доставити російській цариці, інакше на Василя нібито чекає страта. Дорогою до Петербурга на козаків чекає чимало пригод та випробувань, сповнених веселих, загадкових, а подекуди й доволі містичних подій.
Вільна екранізація однойменного оповідання Миколи Гоголя одинадцять років пробула під забороною радянської влади як «ідеологічно невірна». Зараз культова комедія з Іваном Миколайчуком у головній ролі займає 12-ту позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.
Дивитися: 24 жовтня о 16:20.
«Я і Фелікс» (2022, Україна) реж. Ірина Цілик
Фокус «Україна-Велика Британія»
Екранізація роману Артема Чеха «Хто ти такий?» розповідає про дорослішання хлопчика в 90-ті та його стосунки з колишнім контррозвідником на ім’я Фелікс. Головну роль виконав Юрій Іздрик, письменник втілив на екрані складний образ травмованого війною чоловіка, що стає для юного Тимофія фігурою батька.
«Я і Фелікс» — ігровий дебют режисерки Ірини Цілик, чия документальна стрічка «Земля блакитна, ніби апельсин» отримала головну режисерську нагороду на фестивалі Sundance та низку призів на міжнародних кінооглядах.
Дивитися: 26 жовтня о 10:00 та 18:40.
«Цензорка» (2021, Україна, Словаччина, Чехія) реж. Петер Керекеш
Українські ґалапремʼєри
Молода жінка відбуває покарання в одеській в’язниці за вбивство зрадливого чоловіка. Героїня щойно народила первістка, за правилами та законом син може перебувати з нею, доки йому виповниться 3 роки. Після цього кожна ув'язнена мама повинна обрати дитячий будинок для своєї дитини. Героїня бачить, як жінки щодня прощаються зі своїми дітьми. І кожну розлуку переживає як свою власну, тож робить усе, щоб син не опинився у сиротинці.
Стрічка словацького режисера Петера Керекеша, копродукція України, Словаччини та Чехії, отримала нагороду за найкращий сценарій у секції «Горизонти» Венеційського кінофестивалю.
Дивитися: 22 жовтня о 10:00 та 18:50.
«Бачення метелика» (2022, Україна, Хорватія та ін.), реж. Максим Наконечний
Українські ґалапремʼєри
Українську військову з позивним «Метелик», звільняють із полону так званої «ДНР» на умовах обміну. Вдома вона дізнається, що вагітна від зґвалтування своїм наглядачем. «Метелик» готується до аборту, але перед самою процедурою починає сумніватися.
Премʼєра драми Максима Наконечного відбулася в секції «Особливий погляд» на цьогорічному Каннському кінофестивалі. «Бачення метелика» досліджує наслідки війни і те, як вона проникає буквально в усі виміри життя суспільства — неважливо, чи ви були на фронті, чи лишалися в глибокому тилу. Окрім акторів, у фільмі зіграли реальні лікарі, волонтери, військові, зокрема й колишні полонені.
Дивитися: 23 жовтня о 09:40 та 18:30.
«Очікуючи вантаж на рейді Фучжоу біля пагоди» (1994, Україна) реж. Михайло Іллєнко
Історія української комедії
Стрічка з екзотичною назвою з’явилася на початку 90-х років і стала справжнім промінцем світла у світі українського кіно, що тоді переживало не найкращі часи. Режисер Михайло Іллєнко повертався до міфопоетичних традицій, які дбайливо оздоблює доброю долею гумору та фантасмагорії.
Орест — нащадок українців, що сотню років тому емігрували за океан. Парубок має дар водити за собою вітер, він і заносить його до історичної Батьківщини, де з героєм трапляються різні дива. Стрічка вийшла напрочуд еклектичною в жанровому плані, завдяки фольклорній складовій запустила важливий процес відродження інтересу до національних традицій. На Київському тижні критики покажуть розширену версію стрічки.
Дивитися: 26 жовтня о 16:20.
Під час фестивалю також відбудеться вручення премії «Кіноколо». Нагородами відзначать досягнення українського кінематографа та діячів кіноіндустрії від імені спільноти кінокритиків України. Список номінантів можна подивитися тут.