Іран може виготовити матеріал для однієї ядерної бомби приблизно за 12 днів — Пентагон

Поки діяла ядерна угода 2015 року Ірану знадобився б приблизно рік на виготовлення розщеплювачів для однієї ядерної бомби. Тепер же Іран може виготовити матеріали для бомби за приблизно 12 днів.

Про це заявив заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кал на слуханнях у Палаті представників, цитує Reuters.

«Ядерний прогрес Ірану відтоді, як ми вийшли з ядерної угоди, був надзвичайним. У 2018 році, коли попередня адміністрація вирішила вийти з угоди, Ірану потрібно було б приблизно 12 місяців, аби виготовити розщеплювачі для бомби. Тепер їм потрібно близько 12 днів», — сказав заступник міністра оборони.

За словами Кала, найкращим розв'язанням проблеми є дипломатичні перемовини та повернення обмежень на ядерну програму Ірану.

Водночас, як пише Reuters, наразі не відомо, чи опанував Іран технологію фактичного створення ядерної бомби.

Ядерна угода

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цих домовленостей. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.

Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Натомість Іран у відповідь на дії США почав порушувати угоду та збагачувати уран. А втім, сам Іран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма направлена лише на мирні цілі.

У липні 2022 року Ірану вдалося виробити збагачений до 20% уран із використанням складних центрифуг на своїй підземній атомній електростанції «Фордо». А вже в лютому 2023-го МАГАТЕ виявило в Ірані уран, збагачений до 84%, що на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Триває перевірка.

У 2021 році намагалися відновити перемовини щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в них не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.