Іран прискорює збагачення урану до 60%, наближаючись до показника для створення ядерної зброї ㅡ МАГАТЕ
Іран прискорює збагачення урану до 60%, що порушує ядерну угоду 2015 року, яка передбачає обмеження іранської ядерної програми в обмін на зняття з Тегерана санкцій.
Про це пише Reuters з посиланням на Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ).
Навесні МАГАТЕ вже повідомляло, що Іран використовує один каскад або кластер передових центрифуг для збагачення урану до 60% на ядерному об'єкті в Натанзі. Тепер агентство повідомило державам-членам, що Іран зараз також використовує другий каскад для цієї мети.
Для чого використовують збагачений уран?
Збагачений до 3-5% уран можна використовувати лише в енергетичних реакторах, до 20% — у дослідницьких та експериментальних реакторах. Показник у 90% і більше дозволяє створювати ядерну зброю.
Іран, як і минулого разу, заявив, що його ядерна програма є мирною. Там зазначили, що поінформували МАГАТЕ про свою діяльність. Окрім того, в Ірані заявили, що не будуть порушувати умови ядерної угоди, якщо США також повернуться до угоди та скасують свої санкції.
Окрім того, Reuters повідомляло, що 14 серпня у МАГАТЕ підтвердили, що Іран використав уран, збагачений до 20% для виробництва 200 г уранового металу. Влада країни заявляла, що процес збагачення урану до 20% почали із січня 2021 року.
Що за ядерна угода?
У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і Росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.
Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.
Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цих домовленостей. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.
Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Натомість Іран у відповідь на дії США почав порушувати угоду та збагачувати уран. Втім, сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма направлена лише на мирні цілі.
- Поділитися: