Іран висунув обвинувачення 10 чиновникам через авіакатастрофу літака МАУ, в якій загинули 176 людей
Військовий прокурор Ірану Голамаббас Торкі заявив, що десятьом чиновникам озвучили обвинувачення у причетності до збиття літака «Міжнародних авіаліній України» в ніч на 8 січня 2020 року неподалік Тегерана.
Про це передає іранське державне інформагентство IRNA.
Прокурор зазначив, що слідчі провели «серйозне і точне розслідування» та оголосили обвинувачення десятьом чиновникам. Імена цих чиновників та деталі розслідування не оприлюднили.
«Необхідні висновки зроблять у суді», — зазначив Голамаббас Торкі.
Про кінець розслідування в Ірані повідомили наприкінці лютого. Ідеться про внутрішній судовий процес, де фігуруватимуть громадяни Ірану, яких влада країни вважає причетними до авіакатастрофи. Українська сторона раніше вже критикувала цей процес: мовляв, він провадиться за статтями, які передбачають максимальне покарання до трьох років ув'язнення.
Є ще одне розслідування, яке стосується технічних аспектів авіакатастрофи. Його, згідно з міжнародними нормами, мав проводити Іран. У березні Іран оприлюднив фінальний звіт та передав його іншим сторонам розслідування, зокрема Україні.
Міністерство закордонних справ розкритикувало звіт. Міністр Дмитро Кулеба назвав результати іранського звіту «цинічною спробою приховати істинні причини збиття літака».
Що відомо про цю катастрофу?
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни. У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому спеціальні доповідачі Організації об'єднаних націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього листа приєдналася й Україна.