Канада, Литва, Латвія та Естонія підтримують якнайшвидший вступ України до НАТО

Міністри закордонних справ Литви, Латвії, Естонії та Канади заявили, що підтримують якнайшвидший вступ України до НАТО. Заяви оприлюднили після того, як Україна подала заявку на вступ до Альянсу в пришвидшеному порядку.

Очільник МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс, глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс та глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу опублікували на своїх сторінках у Twitter однакові повідомлення на підтримку членства України в НАТО.

«Балтійські друзі України повністю підтримують прийняття України до НАТО так швидко, як це можливо. Сміливість України, яка надихає, може лише зміцнити наш союз», — йдеться в заяві балтійських дипломатів.

Зі свого боку міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі також висловилася за вступ України до Північноатлантичного Альянсу.

«Наша позиція не змінилася. Ми віримо в політику відчинених дверей НАТО і завжди були за Україну в НАТО. Ми вважаємо, що Україна має бути частиною НАТО», — сказала Жолі на пресконференції у Вашингтоні.

Новину про заявку України на пришвидшений вступ до НАТО прокоментував також держсекретар США Ентоні Блінкен.

«Політика США не змінилася, ми підтримуємо політику відкритих дверей НАТО, але для цього існує процес, якого країни мають дотримуватись», — цитує Блінкена «Голос Америки».

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський 30 вересня заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО за процедурою, яка «відповідатиме нашому значенню для захисту всієї нашої спільноти», тобто у пришвидшеному порядку.

Для вступу країни до НАТО необхідне схвалення всіх членів Альянсу, яких наразі 30.

Що дає вступ у НАТО?

Найбільш актуальна для України перевага — це колективний захист. Стаття 5 договору НАТО передбачає, що напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Тож стороні, яка зазнала нападу, інші члени індивідуально чи спільно мають надати таку допомогу, яка вважатиметься необхідною, включно із застосуванням збройної сили.

Крім цього, членство в Альянсі передбачає регулярні спільні навчання, обмін розвідувальними даними, втілення стандартів Альянсу у сфері безпеки, нові можливості у розвитку озброєння тощо.

А яка процедура?

Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу: ця процедура зараз триває щодо вступу Фінляндії та Швеції. У 1999 році в Альянсі схвалили механізм плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програми з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.

До 24 лютого українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй цей план, але не отримувала. А втім, після повномасштабного вторгнення Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО без ПДЧ. А у травні тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін зазначила, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.

Зрештою в серпні віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна вже не прагне отримати План дій щодо членства в НАТО: хоче приєднатися до Альянсу без цього документа, як це зараз роблять Швеція та Фінляндія.