Капітан Америка чи порушник закону: що виборці Трампа думають про нього після слухань у Конгресі?

Дональдові Трампу хочуть оголосити імпічмент. На публічних слуханнях у Конгресі свідки розповіли, що він тиснув на Україну заради політичної вигоди та дбав не про національні, а про власні інтереси. Однак, замість очікуваного результату, ці слухання лише згуртували республіканців та прихильників Трампа.

«Я гадаю, що це ганьба. В нашої країни стільки проблем, — каже про слухання щодо імпічменту Дональда Трампа його прихильник Лі. — Ніде немає такої кількості бездомних, як у США. А війна в Афганістані? Масова нелегальна міграція? Зате скільки ресурсів йде на те, аби зашкодити Трампу цим імпічментом».

Лі — несправжнє його ім’я, свою особу хлопець попросив нас приховати, оскільки питання політичних уподобань у США зараз досить чутливе.

З 13 по 21 листопада у Палаті представників США, яку зараз контролюють демократи, відбувалися публічні слухання у справі про імпічмент Трампа. З них стало відомо — «послуга за послугу» таки була, президент Трамп тиснув на Україну з метою дискредитації політичного опонента Джо Байдена та заморозив військову допомогу, наполягаючи на тому, щоби Київ оголосив про початок розслідування. Неофіційний канал комунікації з Україною очолював особистий адвокат Трампа Руді Джуліані.

Те, що Лі почув під час слухань у Конгресі, його не переконує — він стоїть на боці президента. Хлопець вважає, що Трамп добре справляється зі своєю роботою, дбає про американців, а особливо — про робітничий клас. А справу про імпічмент “розігнали” демократи та журналісти: «Я гадаю, що з цього нічого не вийде. Це тільки згуртує республіканців, а Трамп стане лише сильнішим». 

Єдине, що розчаровує Лі — це те, що Трамп недостатньо активно виконує обіцянки, зокрема, про скорочення допомоги іноземним державам. «Наша країна віддає мільярди доларів іншим, і зазвичай ми не маємо від цього зиску», — жаліється Лі.

«Риторика Трампа просто відрізняється від риторики інших президентів. Але риторика — не політика, мені байдуже, що він говорить. Лише його політика має значення», —вважає хлопець.

Зі своїм кандидатом на наступних виборах у 2020-му хлопець поки не визначився. Лі — не республіканець і не демократ, і каже, що зважає не на партію, а на кандидата та його програму.

Хто «за», а хто — «проти»?

«Це полювання на відьом! Цей народ треба приборкати! Ми маємо одного з найкращих президентів, який коли-небудь був», — роздратовано відповідає кореспонденту «Голосу Америки» перехожий у Вашингтоні.

«Полювання на відьом» — так Трамп називав розслідування Роберта Мюллера щодо втручання Росії у вибори 2016-го, і тепер так називає процедуру імпічменту, яку запустили демократи. У своєму Твіттері він пише, що «не зробив нічого неправильного», а демократам радить «повернутися до роботи», а не займатися «шарлатанською аферою про імпічмент».

Республіканці та соратники Трампа підтримують його, намагаючись виставити всю справу як сфабриковану. The Guardian проаналізувала основні заяви, що однопартійці висловлюють на захист президента. І багато з них — дезінформація та фейки.

Наприклад, про те, що свідки у справі — це «анонімні бюрократи, яких не обирали». Насправді більшість із них виступали публічно та були призначені самим Трампом, як-от посол США в ЄС Гордон Сондланд чи заступник держсекретаря з політичних справ Девід Гейл.

Або республіканці виправдовують дзвінок Трампа Зеленському 25 липня, який і став поштовхом для початку процедури імпічменту, «новим напрямком зовнішньої політики». Хоча це не збігається зі справжньою, політичною метою Трампа запустити розслідування в іноземній державі проти свого суперника на президентських виборах.

Республіканці також твердять про начебто українське втручання у вибори в США у 2016 році, яке колишня старша директорка Ради національної безпеки США з питань Євразії та Росії Фіона Гілл назвала «вигадкою російських спецслужб».

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Попри всі докази зловживань Трампа, його підтримка з боку республіканців непохитна — за останніми опитуваннями Gallup на початку листопада, рейтинг схвалення президента серед однопартійців склав 90%.

Водночас, за свіжими опитуваннями Reuters, 47% американців підтримує імпічмент, у той час як 40% — проти. На початку слухань розрив між двома таборами був менший і складав 3%.

Слухання не надто вплинули на рейтинги Трампа. За даними RealClearPolitics, його роботу схвалює 43,3% американців, а не схвалює — 59,2%. Це середні показники за час його президентства.

«Мені усі брехали» 

У Twiiter є окрема сторінка «Шкодую про Трампа» (Trump Regrets) для тих, хто голосував за Трампа, але у своєму виборі розчарувався. Вона налічує 234 тисячі підписників, серед яких — 39-річний уродженець Нью-Йорка Девід Вейссман.

«Я шкодую, що проголосував за Трампа, я голосував за нього не для того, щоб він порушував Конституцію», – написав він у твіті, який репостнула сторінка.

Девід — американець єврейського походження. Відразу після школи пішов в армію, прослужив там 13 років, двічі був в Афганістані. Каже, що голосував за Трампа тому, що той був дружньо налаштований до євреїв та Ізраїлю, підтримував закон про зброю та обіцяв захистити права американців.

«Я читав усі клікбейтні статті, вірив, що демократи хочуть позбавити нас деяких прав. Я не перевіряв інформацію і слухав лише про скандали, в які потрапляла Клінтон», — зізнається він.

Девід щиро вірив, що демократи — це зло, але одна переписка у Твіттері зуміла змінити його думку. Якось він звинуватив прихильницю демократів, американську комедійну актрису Сару Сільверман у тому, що ліберали більше дбають про нелегальних мігрантів, ніж про американців.

«Вона мені відповіла, і ми вели дуже врівноважений діалог. І я подумав: заждіть-но, невже так можна було?», — згадує Девід.

Вони встигли обговорити і питання зброї, і дітей мігрантів, і аборти. Девід каже, що багато чому навчився від Сари, дізнався про медіа, що розвінчували брехню консерваторів та їхні заяви. Його здивувало, що не лише Сільверман, а й її фоловери спілкувалися з ним з повагою, в той час як колишні друзі-республіканці атакували його в соцмережі за спілкування з «ворожим табором». Девід зізнається, що не помічав стільки агресії серед республіканців раніше.

«Я зрозумів, що мені весь час брехали, демонізували демократів. А Трамп, якого я свого часу вважав ледве не “Капітаном Америкою”, дуже далекий від ідеалу», — каже чоловік.

Від того часу Девід змінив свої переконання, і зараз називає себе ліберальним демократом. Імпічмент твердо підтримує після того, як самостійно зробив висновки.

«Я вірю свідченням, я розбирався в законах і читав Конституцію, читав розшифровки свідчень. Подивившись на факти, я розумію, що він порушує закон», — ділиться Девід.