«Ключовий момент — питання безпеки»: в МЗС України підтвердили чотиристоронню зустріч у Туреччині щодо експорту зерна
У Міністерстві закордонних справ Україні підтвердили, що на 13 липня у Стамбулі запланована чотиристороння зустріч експертів України, ООН, Туреччини та росії щодо безпечного вивезення українського зерна.
Про це нам у коментарі повідомив речник відомства Олег Ніколенко.
Він наголосив, що Україна виступає за те, щоб питання розблокування українського зерна вирішувалось під егідою ООН. Тож міністерство подякувало генсеку ООН Антоніу Гутеррішу за активний пошук рішення, яке гарантуватиме безпеку південних регіонів.
На чотиристоронній зустрічі у Стамбулі мають обговорити функціонування коридорів для зерна.
«Обговорюватимуться модальності функціонування морських коридорів для експорту зернових. Водночас ключовим елементом позиції української сторони залишатимуться питання безпеки», — зазначив Ніколенко.
Першими про чотиристоронню зустріч повідомили в Міноборони Туреччини. Там сказали, що відбудеться зустріч військових делегацій України, Туреччини, росії та ООН. А напередодні, 11 липня, президенти Туреччини та росії телефоном обговорили ситуацію в Сирії, війну в Україні та відкриття з України «зернових коридорів».
«Зерновий коридор» і розблокування портів
В МЗС України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово-морського флоту. Також стоїть питання щодо того, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.
Туреччина, яка веде переговори з росією про розблокування українських портів, заявляла, що розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу — зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.
Турецька газета Milliyet писала, що на чотиристоронній зустрічі мають узгодити механізм роботи коридору. Імовірно, через протоки Босфор і Дарданелли в найближчі 6-8 місяців на світові ринки поставлять 35-40 млн тонн українського зерна — насамперед очікується вихід торгових суден, які стоять у порту Одеси. У Туреччині заявляли, що в разі узгодження коридору він зможе запрацювати за 3-4 тижні.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу також повідомляв, що безпечний маршрут можна прокласти зонами, де немає мінного забруднення, тому необхідності розмінування чорноморського узбережжя для початку експорту немає.