Супутник показав, що росія систематично вивозить українське зерно в Туреччину — «Схеми»
росія систематично вивозить крадене українське зерно через Крим у порти Туреччини — попри твердження турецької влади, що вона не купує в рф зерно з окупованих територій. росіяни вимикають радари на суднах, але процес вивезення зерна регулярно потрапляє на супутникові знімки.
Про це йдеться в розслідуванні «Схем» («Радіо Свобода»).
За даними журналістів-розслідувачів, зерно вантажать у порту «Авліта» в Севастополі, куди його звозять з тимчасово окупованих територій, зокрема Херсонської та Запорізької областей.
На прикладі двох суден — російського та сирійського — журналісти показали, як кораблі регулярно заходили в підсанкційний порт Севастополя, де в терміналі «Авліта» завантажували зерно, а потім прибували до Туреччини і там його розвантажували.
Як зазначають «Схеми», під час входження в кримський порт кораблі вимикають радари, тому їх неможливо відстежити через системи моніторингу суден. Проте їм не вдається «сховатися» від супутника, який з космосу фіксує перебування та завантаження суден в кримській «Авліті».

Одне з таких суден — «Михайло Ненашев» під російським прапором. Журналісти виявили, що цей корабель тричі ходив з кримського порту до портів Туреччини. 15 квітня супутник Planet Labs зафіксував цей балкер біля «Авліти». Три дні судно лишалося «непомітним» для системи офіційного моніторингу суден Marine Traffic через вимкнені радари.
Водночас цей сервіс зафіксував, що до заходу в кримський порт воно було «в баласті» (тобто порожнім), а після — вже завантаженим. 22 квітня «Михайло Ненашев» став у турецький порт Деріндже, а за чотири дні розвантажився. Судно робило ще кілька подібних рейсів у травні та червні.
Другий корабель, який відстежили «Схеми», — сирійський балкер Finikia. На супутникових знімках він з’явився в «Авліті» 20 квітня, а на радарах 21 квітня вийшов у море завантаженим. 29 квітня судно пришвартувалося в турецькому Немруті і відвантажило зерно. Подібну процедуру корабель повторював ще щонайменше один раз.

Журналісти опублікували супровідні документи на зерно, яке великими партіями купує Туреччина: вони свідчать, що судна «Ненашев» та Finikia на шляху до Туреччини завантажувалися зерном саме в кримському терміналі «Авліта». Походження товару зазначене як «Крим, росія», хоч Туреччина визнавала анексію півострова незаконною.

У коментарі «Схемам» посол України в Туреччині Василь Боднар зазначив: «Ми працюємо з турецькою стороною. Але нам кажуть, що російські документи, які надаються для ввезення зерна в порт — вони є легальними і вони їх сприймають, як такі, що необхідні для того, щоб розвантажити судно в законний спосіб».
У Міністерстві аграрної політики України повідомляли, що вирощеного в Криму зерна вистачає лише для внутрішнього споживання, оскільки Україна не постачала на півострів воду для зрошення. Те, що з «Авліти» експортують зерно саме з новоокупованих територій, визнавав і так званий «голова Криму» Сергій Аксьонов.
Влада Туреччини повідомляла, що розслідує заяви про те, що українське зерно незаконно вивезла росія, зокрема й до її портів, але запевняла, що поки не виявила жодних таких поставок.
Викрадення українського зерна
10 травня розвідка Міноборони України повідомила, що окупанти вже вивезли велику частину викраденого з України зерна у Середземне море. Вже тоді розвідники припускали, що продукцію везуть у Сирію, а звідти контрабандою продаватимуть до інших країн Близького Сходу.
Після цього Міністерство закордонних справ попередило країни-споживачі, що партії зерна, які продає росія, можуть містити вкрадене з тимчасово окупованих територій України зерно, отримане внаслідок мародерства.
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький заявив, що від початку повномасштабного російського вторгнення рф вивезла з тимчасово окупованих територій України щонайменше 400 тисяч тонн зерна. Це більш як четверта частина всього зерна, що було там на момент окупації.
- Поділитися: