Україна наголошує, що для безпечного розблокування портів у Чорному морі потрібна військова місія
У Міністерстві закордонних справ України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово—морського флоту. Також стоїть питання, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.
Про це повідомили речник МЗС Олег Ніколенко у Twitter, а також посол України в Туреччині Василь Боднар в інтерв’ю «Укрінформу».
Ніколенко у своєму пості відповів на заяву міністра закордонних справ рф сергія лаврова про те, що Москва нібито не буде використовувати ситуацію з розблокуванням портів для своїх військових маневрів.
Водночас речник українського МЗС нагадав заяву кремля від 25 лютого про те, що нібито «ніхто не збирається нападати на народ України».
«Слова лаврова пусті. Україна чітко висловила свою позицію щодо морських портів: для захисту берегової лінії потрібна військова техніка, а для патрулювання експортних шляхів у Чорному морі — місія ВМС. Не можна дозволити росії використовувати зернові коридори для нападу на південь України», — наголосив Новіков.
Своєю чергою посол України в Туреччині Василь Боднар сказав в інтерв'ю, що важливо розуміти, чи міжнародна військова місія, яка має забезпечити безпеку морських шляхів, буде мати мандат на відкриття вогню по російських кораблях, якщо ті перешкоджатимуть руху конвоїв або провокуватимуть.
Що передувало?
В Анкарі 8 червня відбулася зустріч міністрів закордонних справ Туреччини Мевлюта Чавушоглу та росії сергія лаврова. Дипломати обговорили, зокрема, можливість створення морського коридору для вивезення українського зерна.
Чавушоглу заявив, що країни розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу. Зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.
Нагадаємо, що українська влада побоюється, що росія може використати коридор для вивезення зерна для нападу на Одесу та південь країни.
Продовольча криза
ООН закликала путіна розблокувати українські порти через загрозу глобального голоду. Голова Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP) Девід Бізлі заявив, що зернові силоси України переповнені, водночас 44 мільйони людей у всьому світі можуть стикнутися з голодом.
В ООН проаналізували, що 276 мільйонів людей у всьому світі вже стикалися з гострим голодом на початку 2022 року. Очікується, що цей показник зросте на 47 мільйонів, якщо війна в Україні продовжиться. Зазначається, що найбільше людей постраждають у Субсахарській Африці.
Розвідка Міноборони України 10 травня повідомила, що окупанти вже вивезли велику частину викраденого з України зерна у Середземне море. Станом на 3 червня відомо, що росія вивезла до Сирії вже приблизно 100 тисяч тонн вкраденої пшениці. Звідти зерно можуть контрабандою продавати до інших країн Близького Сходу.
- Поділитися: