Коли росіяни у вашому домі, іноді дуже важко змусити їх піти — Держсекретар США про Казахстан
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що не розуміє, навіщо влада Казахстану попросила союзні країни ввести свої війська на свою територію для придушення протестів.
Про таке він сказав на пресконференції 7 січня після зустрічі з міністрами закордонних справ НАТО, передає CNN.
Він наголосив, що США, як і раніше, «дуже занепокоєні надзвичайним становищем, що продовжується» в Казахстані, і у Вашингтона є запитання щодо запиту країни про надання «миротворчих» сил у межах Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) до якої входить зокрема Росія.
«Мені здається, що казахстанська влада та уряд, безумовно, здатні належним чином реагувати на протести, робити це таким чином, щоби поважати права протестувальників та підтримувати закон та порядок. Тому незрозуміло, чому вони відчувають потребу будь-якої допомоги ззовні», — сказав Блінкен.
Він також висловив сподівання, що уряд Казахстану вирішить «фундаментальні економічні та політичні» проблеми, які, за його словами, призвели до протестів.
Блінкен також сказав, що США не розглядають ескалацію на кордоні України та Росії та події у Казахстані разом, але додав: «Один з уроків недавньої історії полягає в тому, що коли росіяни перебувають у вашому домі, іноді дуже важко змусити їх піти».
Нагадаємо, представники Білого дому поки що кажуть, що насильство в Казахстані не затримає або іншим чином не змінить три серії переговорів, які мають розпочатися в Женеві наступного тижня між НАТО та Росією щодо України.
Введення іноземних військ у Казахстан
На тлі масових протестів у країні президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу».
До ОДКБ, окрім Казахстану, входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Вони погодилися ввести свій контингент у країну.
Генеральний секретар ОДКБ Станіслав Зась заявив, що сили «миротворців» у Казахстані не мають займатися розгонами, але мають право застосовувати зброю в разі нападу «озброєних банд».
Він заявив, що «миротворчі сили» налічуватимуть приблизно 2,5 тисячі людей, але за потреби їх можуть посилити. Пробути в Казахстані вони планують «недовго»: кілька днів або тижнів. А втім, термін присутності «миротворців» залежатиме від ситуації та рішення місцевої влади.