Забагато комп’ютера й відеоігор погано вплинули на успішність дітей. Їхнє користування радять обмежити годиною на день

Діти середнього шкільного віку, які користуються комп’ютером і грають у відеоігри більш як годину на добу, помітно гірше вчаться, ніж їхні однолітки, які обмежують свій проведений час із ґаджетами. Такого висновку дійшли дослідники зі США й Китаю і радять обмежувати час, який дитина проводить у віртуальному світі.

Нам мало відомо про те, як саме технології впливають на дітей (і чи впливають узагалі). Емпіричних доказів саме негативного впливу наразі недостатньо. Масштабне дослідження тривалістю 30 років, приміром, не показало зв’язку між психічними проблемами й використанням ґаджетів та соцмереж.

З іншого боку, пандемія коронавірусу втрутилася в навчальний процес. Деякі її наслідки не пов’язані з технологіями: так, за оцінками ЮНЕСКО, через це понад 100 мільйонів дітей не здобудуть мінімальних навичок читання. На піку пандемії 1,6 мільйона здобувачів освіти або не навчалися взагалі, або навчалися з дому.

Останнє стало можливим лише за рахунок технологій. А отже, діти стали проводити більше часу з ними, ніж зазвичай, але досліджень, які б оцінили вплив таких змін на них, поки небагато. Одне з них, опубліковане у вересні 2020-го, показало, що діти початкових класів, які дивляться телевізор понад дві години на день, гірше читають і рахують, ніж їхні однолітки.

Група китайських та американських дослідників на чолі з Вів’єн Ентоні з Ратґерського центру досліджень ігрової залежності вирішила оцінити вплив часу, проведеного за відеоіграми й комп’ютером, на успішність дітей середньої школи. У дослідженні взяли участь близько 10 тисяч учнів середньої школи зі США й Китаю, середній вік яких становив 13,5 року.

Ілюстративне фотоRalston Smith / Unsplash

За дітьми спостерігали протягом року. Вони складали іспити з мови (англійської та китайської) й математики, а також проходили тести з оцінки когнітивних функцій. Під кінець спостережень в учнів поцікавилися їхнім емоційним станом і бажанням вчитися, а також кількістю часу, який вони проводять за комп’ютером і відеоіграми в будні й на вихідних.

Як з’ясувалося, діти, які грали у відеоігри й користувалися комп’ютером більш як чотири години щодня, в чотири рази частіше прогулювали школу. А ті, хто робив це не більше як годину у вихідні дні, менше нудьгували в школі й мали кращі результати тестувань. Загалом хлопці частіше грали у відеоігри, ніж дівчата, але на згаданих кореляціях це не відобразилося.

«Ці результати є важливими, особливо на тлі останнього тренду в бік онлайн-навчання у країнах світу. У навчальному середовищі, яке інтегрує інтернет, дітям легше переміщатися між освітніми й розважальними майданчиками під час навчання, не привертаючи увагу вчителів чи батьків», — вважає Вів’єн Ентоні.

Вона, однак, зауважує: дослідження не вказує на шкоду комп’ютерів чи відеоігор як таких, а на необхідність розумно обмежувати час їхнього використання. Науковиця, зокрема, радить батькам і вчителям допомогти дітям сформувати навички управління часом і планування, щоб зменшити негативний вплив на них технологій.

Дослідження було оприлюднене 24 травня в науковому виданні Computers in Human Behaviour.