Чому Росія хоче депортувати журналіста «Новой газеты» в Узбекистан
У 2008 році співробітники Служби національної безпеки Узбекистану викрали журналіста Алі Феруза здому, вимагаючи доносити про політичні погляди знайомих. Зазнавши тортур він погодився, але одразу після звільнення втік з країни. Тепер журналіста затримав російський суд, який збирається депортувати його до Узбекистану.
У 2008 році співробітники Служби національної безпеки Узбекистану викрали журналіста Алі Феруза з дому, вимагаючи доносити про політичні погляди знайомих. Зазнавши тортур він погодився, але одразу після звільнення втік з країни. Тепер журналіста затримав російський суд, який збирається депортувати його до Узбекистану.
Громадське публікує матеріал «Новой газеты» у рамках партнерства незалежних медіа Східної Європи.
Хто такий Алі Феруз?
Алі Феруз — псевдонім журналіста «Нової газети» Худоберді Нурматова. Алі 30 років. Він народився в узбецькому місті Коканд, але виріс у Росії, в Алтайському краї. Мати, брати та сестри — громадяни Росії. У 2003 році Алі з відзнакою закінчив школу в Алтайському селі Онгудай.
Чому в Алі Феруза громадянство Узбекистану?
В Узбекистані жив його вітчим. Феруз переїхав до нього в 2004 році за сімейними обставинами. Працював на ринку в місті Яйпан, продавав одяг. Тоді і отримав узбецьке громадянство. З 2006-го по 2008 рік жив у Казані, навчався на факультеті арабської мови Російського ісламського університету. У Казані одружився з громадянкою Киргизької Республіки. У 2008-му разом з дружиною повернувся до Узбекистану.
Чому його переслідують спецслужби Узбекистану?
28 вересня 2008 року співробітники Служби національної безпеки Узбекистану викрали Алі з дому. Вимагали, щоб він доносив про політичні погляди знайомих. Алі відмовився.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що сталося з викраденим в Грузії азербайджанським журналістом: розповідь дружини
Два дні його катували: били, устромляли голки під нігті, погрожували зґвалтувати вагітну дружину, а його самого ув’язнити за безпідставними обвинуваченнями. Він погодився на співпрацю, а потім утік з країни.
Чому в нього немає паспорта?
У лютому 2012 року, за рік після переїзду в Росію, в електричці в нього поцупили сумку з усіма документами. Алі звернувся в поліцію, але документи так і не знайшли. Якби Алі прийшов до посольства Узбекистану по новий паспорт, його б неодмінно заарештувати.
Як Алі Феруз став кореспондентом «Новой газети»?
У Москві Алі мив посуд, працював офіціантом, кухарем. Був навіть помічником ветеринара. Відтак став волонтером «Гражданского содействия» — організації, що допомагає біженцям. До «Новой газеты» уперше завітав у 2014-му — приніс замітку про викрадення в центрі Москви біженця з Узбекистану.
З 2016-го року його тексти друкувалися в «Новой» регулярно. Алі писав про життя мігрантів (він вільно спілкується мовами усіх середньоазіатських республік), біженців, уразливих соціальних груп.
Чому Росія не надала Алі статус біженця або тимчасовий притулок?
З кінця 2015 року Алі намагається юридично оформити перебування в Росії. Раніше намагався отримати статус біженця, тепер — тимчасовий притулок. Низка заяв, відмов і оскаржень тягнеться з липня 2016 року.
Останню відмову отримав цьогоріч 17 березня. Алі подав скаргу, а 6 червня 2017 року оскаржив відмову в Замоскворецькому суді. У середині червня суд повернув позов, оскільки вирішив, що справа повинна мати іншу підсудність.
Ні Алі, ні його адвокатів про це не повідомили. Наразі Феруз — у процедурі визначення статусу, отже, його перебування в Росії законне.
За допомогою російських правоохоронних органів «Новая газета» вивчила минуле Худоберді Нурматова. Інформації про скоєні ним злочини немає, він ніколи не перебував у розшуку, як підозрюваний в екстремізмі або член терористичного угрупування, про що писали державні ЗМІ.
Що сталося 1 серпня?
Алі затримали недалеко від редакції. Він саме йшов на курси вокалу. Феруза, вочевидь, чекали: за словами керівника музичної школи, чоловік у цивільному попередньо зайшов до будівлі та спитав, чи там займаються вокалом.
Алі доставили в ОВД Басманного району. За годину дозволили передати ключі друзям, щоб ті привезли з дому копії усіх документів щодо тимчасового притулку. Утім, поліцейські на документи чекати не стали — оформили адміністративну справу та відвезли Феруза в суд. О 23:00 суддя Артур Карпов ухвалив рішення про примусове випровадження Алі з Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа кримського журналіста Семени: винуватий у «думкозлочині»?
Коли Алі передали копію судового рішення, він намагався перерізати собі вени. Сказав, що ліпше помре, ніж повернеться в Узбекистан. Його скрутили пристави. Наразі Алі перебуває в Центрі тимчасового утримання іноземних громадян у Сахаровому. За словами заступника начальника центру, його здоров’ю нічого не загрожує.
Чого ми домагатимемося?
Ми вдячні колегам з російських та закордонних ЗМІ за підтримку Алі. У 10-денний термін з допомогою адвокатів ми оскаржуватимемо рішення про депортацію.
Ми вважаємо: якщо з якихось невідомих причин російська влада не хоче, щоб Алі перебував у нашій країні, він повинен мати можливість виїхати в третю країну за власним вибором.
Ми справді побоюємося, що його видача в Узбекистан може обернутися трагедією.
Редакція «Новой газеты» звернулася з колективним листом до президента Росії Володимира Путіна. Президентові написала і Зоя Василівна, мати Алі. Ми сподіваємося, що її голос — голос людини, яка пережила п’ять серйозних кардіологічних операцій і яка непокоїться за сина, почують.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram