Коронавірус і рак: коли в Україні вакцинуватимуть онкопацієнтів і чому треба швидше
За даними Національного інституту раку, зараз в Україні понад мільйон онкопацієнтів. Приблизно 300 тисяч із них лікуються від раку. За планом МОЗ, їхня черга робити щеплення проти COVID-19 настане ще не скоро. Хоча це група ризику, а рівень смертності від COVID-19 серед онкопацієнтів доволі високий. Чому їм повинні робити щеплення якомога швидше, чи вдалося комусь прискорити чергу та чи не нашкодить їм вакцина — у матеріалі hromadske.
Чому коронавірус особливо небезпечний для онкопацієнтів?
Онкопацієнти — це люди з підвищеним ризиком інфікування коронавірусом. Вони постійно відвідують лікувальні та діагностичні заклади для протипухлинної терапії, моніторингу, профілактичного та допоміжного лікування. Під час цього вони багато контактують з імовірними носіями COVID-19. Ці ризики неможливо зменшити, залишившись на самоізоляції, як інші вразливі групи, запевняють представники громадської спілки «Коаліція онкопацієнтів України».
У разі захворювання на COVID-19 в онкопацієнтів виникає підвищений ризик важкого перебігу хвороби, розвитку ускладнень та смертності. Хімієтерапія, яку використовують під час лікування раку, спричиняє слабкість імунітету. За даними Американського національного центру біотехнологічної інформації, смертність серед онкопацієнтів, у яких виявили COVID-19, становить 25%. Тобто помирає кожен четвертий.
За даними Національного інституту раку, у 2020 році в Україні померли 56 981 онкопацієнт. Скільки з них через коронавірусну хворобу — невідомо. А втім, медіа неодноразово повідомляли про смерть онкохворих унаслідок коронавірусу. Наприклад, торік на початку травня померла онкопацієнтка на Київщині. Цього ж року в жовтні від COVID-19 пішов із життя 25-річний львів’янин. На Рівненщині від коронавірусу помер 13-й хлопець з онкологічною патологією.
Коли в Україні вакцинуватимуть онкопацієнтів?
Попри все це, черга на вакцинацію проти COVID-19, відповідно до календарного плану Міністерства охорони здоров'я, до онкопацієнтів має дійти аж у листопаді-грудні 2021 року. Саме тоді, за оптимістичним сценарієм МОЗ, триватиме четвертий етап вакцинації.
У цей час щеплення робитимуть людям 60-64 років, дорослим від 18 до 59 років із супутніми захворюваннями, зокрема онкологічними, і тим, хто працює та відбуває покарання в місцях обмеження волі. Загалом це приблизно 11 млн людей.
Лікарі та медичні працівники онкологічних закладів увійшли до другого етапу вакцинації, який наразі вже закінчився.
Ще в лютому 2021 року «Коаліція онкопацієнтів України» звернулася до Верховної Ради з проханням пришвидшити вакцинування хворих, які перебувають в активній фазі лікування, після нього й тих, які починатимуть лікування цього року, а також медичних працівників відповідних закладів.
У МОЗ на запит hromadske відповіли, що, згідно з Дорожньою картою, пацієнти з онкологічними захворюваннями й так долучені до вакцинації серед перших (Хоча, відповідно до плану, за Дорожньою картою вони чекають черги до четвертого етапу вакцинації).
Чи є в Україні онкопацієнти, яким уже вдалося вакцинуватися?
Онкопацієнти можуть прискорити свою чергу на щеплення так само, як і будь-яка інша людина в Україні — за власною ініціативою. Так подекуди залишковими дозами вже вакцинували публічних осіб і навіть молодь, яка не входить до жодної групи ризику.
Наприклад, онкопацієнтка Юлія Ковмір із Києва потрапила на вакцинацію через сімейного лікаря. Спочатку вона порадилася зі своїм онкологом, і він дав дозвіл на щеплення. Наприкінці березня Юлія написала сімейному лікарю, що має бажання отримати щеплення разом із чоловіком, якщо у лікарів будуть залишкові дози. І вже за кілька днів їх запросили на вакцинацію. Чи вдасться їм отримати другу дозу — поки що невідомо.
Чи може щеплення нашкодити онкопацієнтам?
Ні. За словами експертки ЮНІСЕФ в Україні Катерини Булавінової, людям з онкозахворюваннями вакцини не протипоказані. Єдиний недолік — якщо пацієнт проходить хімієтерапію, вакцина може не спрацювати.
«Якщо вони отримують високі дози опромінення під час проходження хімієтерапії, антитіла можуть не відповісти на вакцину і, на жаль, не виробити імунітет. Але вакцина для онкопацієнтів точно безпечна і дуже потрібна між хімієтерапіями», — зазначила Булавінова.
Онколог однієї з приватних київських клінік Максим Єрмаков зазначає, що в післяопераційний період онкопацієнти мають більше ризиків заразитися COVID-19 і померти через нього. Тож, наприклад, британські дослідники рекомендують відкладати планові операції хворих на рак, щоб спочатку вакцинуватися.
Жодна з вакцин проти COVID-19 не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу, тож заразитися коронавірусом через щеплення неможливо. Крім того, попри поширені міфи, компоненти вакцини проти COVID-19 не ослаблюють імунітет, а формують його, запевняють імунологи.
А в інших країнах як?
За інформацією «Коаліції онкопацієнтів України», у багатьох країнах, де вже почали робити щеплення проти COVID-19, групи ризику вакцинують одними з перших. Наприклад, у США чи Великобританії, в якій онкопацієнтів почали щеплювати в першій фазі разом із медичними працівниками.
В Ізраїлі, який є одним із лідерів за темпами вакцинації, онкохворих вносять до другої хвилі вакцинації разом із літніми людьми, розповідає онкопацієнтка Наталія, яка проживає в цій країні й уже отримала там обидві дози вакцини.
Марина Наталінська-Кушнір наразі лікується від раку в Іспанії. Попри активну фазу лікування, її онколог рекомендувала зробити щеплення проти COVID-19. Онкопацієнти там належать до третьої черги вакцинації. Марина вже отримала першу дозу.
Цей матеріал опубліковано за підтримки: The Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund. Висловлені у публікації думки не обов’язково відображають погляди Black Sea Trust або їхніх партнерів.