Смерть Глушкова у Великій Британії: версії та можливі наслідки

Микола Глушков був близьким другом Бориса Березовського, категорично відмовлявся вірити офіційній версії про його самогубство й наполягав, що смерть олігарха вигідна Кремлю. Нагадаємо, за офіційною версією Березовський повісився у власному будинку. Слідів боротьби на його тілі не виявили.

Микола Глушков був близьким другом Бориса Березовського, категорично відмовлявся вірити офіційній версії про його самогубство й наполягав, що смерть олігарха вигідна Кремлю. Нагадаємо, за офіційною версією Березовський повісився у власному будинку. Слідів боротьби на його тілі не виявили.

Уродженець республіки Адигея (Росія) Глушков у 89-му році став заступником директора компанії «ЛогоВАЗ», заснованої Березовським. А в 1996-му — заступником директора «Аерофлоту». Та вже за чотири роки його арештували, а згодом засудили в так званій «справі Аерофлоту». Ішлося про розкрадання коштів компанії. Після звільнення у 2004-му він виїхав з Росії до Британії, де згодом отримав політичний притулок.

У 2017 році справу Глушкова переглянули — російські правоохоронні органи поставили йому на карб розкрадання 123 мільйонів доларів США.

Що трапилося?

Російське видання «Коммерсант» повідомило, що тіло Глушкова зі слідами удушення знайшли 13 березня в його квартирі в Лондоні. Убивство це чи самогубство, наразі не відомо. Інформацію про сліди удушення поки що офіційно не підтвердили, повідомивши тільки, що смерть настала за «нез'ясованих обставин».

Британська преса називає Глушкова одним з провідних критиків Володимира Путіна, так раніше називали і Бориса Березовського, і Олександра Литвиненка.

Як повідомляє ВВС, колишній соратник Березовського Олександр Гольдфарб назвав смерть Глушкова «підозрілою».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британська розвідка вважає Росію причетною до отруєння екс-розвідника Скрипаля: що відомо

Борис Березовський (ліворуч) та  Микола Глушков, інаугурація президента Росії, 1996 рік screenshot з архівного відео

Схожі випадки

Загадкові смерті критиків нинішньої кремлівської влади на території Великобританії траплялися і раніше.

Одним з перших став колишній агент ФСБ Олександр Литвиненко, отруєний полонієм-210 у 2006 році. Скотланд-Ярд указав на колишнього охоронця Березовського, Андрія Лугового (нині — депутат Держдуми РФ), як на можливого виконавця. За версією The Sunday Times, це була помста ФСБ за втечу Литвиненка до Великої Британії.

Смерть Березовського викликала пересуди про можливу насильницьку смерть близького колись до Кремля олігарха. Серед дивних обставин, наприклад, називають зламане ребро в покійного й неопубліковані посмертні фотографії. За словами Глушкова, дружина Березовського Галина також не могла повірити у версію про самогубство.

Останній випадок — напад на колишнього розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію, отруєних нервово-паралітичним газом класу «Новичок», розробленого ще в СРСР. Нагадаємо, Скрипаля у складі групи обміняли на десятьох російських шпигунів у 2010 році.

Крім того, міністр внутрішніх справ Великої Британії Ембер Радд заявила, що у зв'язку з цим вона має намір знову розглянути справи людей, чия смерть так чи йнак могла бути вигідна Кремлю. До списку ввійшли справи Литвиненка, Березовського, бізнесмена і інформатора спецслужб Олександра Перепеличного, який загинув у 2012 році (офіційна причина — природна смерть), а також Гарета Вільямса — агента МІ-6, якого ймовірно вербувала ФСБ.

Заразом ідеться про 14 смертей, до яких може бути причетна Росія: експерт з радіації Метью Панчер, бізнесмен Скотт Янг (допомагав Борису Березовському) і його ділові партнери Пол Касл, Роббі Кертіс, Джонні Елічаоффа; соратник Березовського Бадрі Патаркацишвілі тощо.

Микола Глушков у Московському суді, Росія screenshot з архівного відео телеканалу «Россия 1»

Можливі наслідки

Отруєння Сергія Скрипаля та його доньки вже викликало міжнародний дипломатичний скандал. Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей прямо вказала на російську владу як на ймовірних причетних до смерті колишнього розвідника. Терезу Мей підтримав президент США Дональд Трамп.

Велика Британія вже оголосила про намір вислати з країни 23 російських дипломати у зв'язку з отруєнням екс-розвідника.

Також Мей повідомила, що члени королівської родини не відвідають Чемпіонат світу з футболу в Росії, який відбудеться цього року.

«Багато росіян давно живуть у нашій країні. Але якщо вони хочуть нам нашкодити, то ми їх тут не вітаємо», — сказала Мей.

Вона також підкреслила, що двосторонні відносини між Росією і Великою Британією заморозять на «найвищому рівні». Також Лондон планує розширити санкції проти РФ, створивши список осіб, аналогічний «списку Магнітського».

Безпеку країни посилять — російських громадян при перетині кордону й отриманні віз чекає жорстка перевірка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Усе вказує на Росію» — британський журналіст про отруєння екс-розвідника Скрипаля

Російські держактиви в британській юрисдикції можуть заморозити, якщо уряд вважатиме, що вони загрожують безпеці країни.

У разі, якщо смерть Глушкова виявиться насильницькою, під підозру в будь-якому разі підпадуть російські силовики, і це лише посилить міжнародну ізоляцію Росії. Наразі слідство у справі веде поліція Лондона.

Тим часом місцеві жителі налякані, оскільки всі чули про справу Скрипаля. Нагадаємо, окрім нього та його доньки, того дня постраждала ще 21 людина.

Якщо Росію визнають країною-спонсором тероризму, як пропонує американський сенатор-демократ Роберт Менендес, цілком можливо, що РФ перетвориться на країну-вигнанця, як Іран або КНДР.

14 березня Британія скликала засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку з атакою на Скрипаля.

МЗС Британії заявило, що те, що трапилося 4 березня, виглядає як «російська державна агресія».

/Дмитро Бєлобров