Скільки в Європі російських шпигунів та кому вигідна смерть Скрипаля — інтерв’ю з британським журналістом.

У заголовках британських видань останні кілька днів фігурує прізвище колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля. 4 березня його та доньку отруїли нервово-паралітичною речовиною, також постраждав поліцейський, який їх знайшов. Усі троє — в критичному стані. Британська влада розпочала розслідування та підозрює, що Росія може бути до цього причетною.

Громадське поспілкувалося з британським журналістом й оглядачем The Times, автором книги «Нова холодна війна. Як Кремль загрожує і Росії, і Заходу» Едвардом Лукасом.

Про те, чому Москві може бути вигідна смерть колишнього шпигуна, як працює сучасна мережа шпигунів на Заході та що цей випадок може означати у більш глобальному контексті — читайте в інтерв’ю.

Сергій Скрипаль — полковник російської військової розвідки у відставці. У 2006 він був засуджений до 13 років в’язниці за звинуваченням у шпигунстві на користь Британії. Росія заявляла, що він передавав Лондону інформацію про російських секретних агентів в Європі. У 2010 у складі групи з чотирьох ув’язнених Скрипаля обміняли на звинувачених США у шпигунстві 10 осіб. Згодом Скрипаль переїхав жити у Британію.

Що може слугувати доказом і як ми можемо дізнатися, що за отруєнням Скрипаля стоїть Кремль? Наскільки серйозно британська влада розслідує цю атаку?

Я не думаю, що ми зможемо отримати такі докази, які би переконали увесь світ — як от підписаний наказ із Кремлівським штампом абощо. Однак отрута нервово-паралітичної дії — це речовина, яку ви не придбаєте запросто; її виробляють у лабораторіях, які або спонсорує, або контролює держава. І коли ми говоримо про мотив, стрілки знову вказують на Росію, адже Кремль мав кілька можливих причин убити Скрипаля. Британська влада сприймає це дуже серйозно.

Військовослужбовці Королівської морської піхоти Великої Британії та військові спеціалісти, які отримали спеціальну підготовку за програмою хімзахисту, були відіслані на допомогу поліції у справі про отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, його доньки та двох поліцейських, які приїхали на місце події (на фото — експерти вантажать машину швидкої допомоги, у якій привезли Скрипаля до лікарні, щоб перевірити її на предмет хімічного забруднення, Солсбері, Велика Британія, 10 березня 2017 року) Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Видання The Financial Times повідомило, що Скрипаль вірогідно співпрацював із британською владою після звільнення. Що такого важливого він міг їм сказати, щоб опинитися у небезпеці?

Я гадаю, що Скрипаль проводив кілька днів на місяць або навчаючи, або даючи поради британським спецслужбам і ймовірно, союзним службам НАТО.

Важко визначити те, що ж такого він зробив в останні місяці, аби привернути увагу росіян. Щось таки трапилося; може, він консультував якогось клієнта, або ж був залучений до операції, яка роздратувала росіян, або вони просто хотіли показати приклад — Кремль неодноразово називав його зрадником, що живе у Британії, тож є можливість, що вони просто хотіли символічної страти цього чоловіка. Але це спекуляція, яка шириться усією Британією.

Якими будуть кроки британського уряду, якщо напад буде доведено?

Є низка речей, які вони можуть зробити, і багато з них, ми мали зробити уже давно. Наприклад, 12 років тому після вбивства Александра Литвиненка. Але ми нічого не вжили, адже це мало би велику ціну у політичному та економічному плані. Я побоююсь, що цього разу буде так само. Зараз, наприклад, ми можемо націлитися на брудні гроші росіян у Лондоні, які перетікають сюди через анонімні компанії, і які можна використати для придбання нерухомості. Я би також підтримав жорсткі обмеження видачі віз, що унеможливило би приїзд у Британію діючих чи колишніх російських і радянських спецагентів. Багато з них зараз мають бізнес у Росії, і їм подобається сюди приїжджати, тож ми могли би здійснити на них тиск.

Військовослужбовці Королівської морської піхоти Великої Британії та військові спеціалісти, які отримали спеціальну підготовку за програмою хімзахисту, були відіслані на допомогу поліції у справі про отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, його доньки та двох поліцейських, які приїхали на місце події, Солсбері, Велика Британія, 10 березня 2017 року Фото: EPA-EFE/CPL PETE BROWN RLC/BRITISH MINSTRY OF DEFENCE/HANDOUT

Як ви можете пояснити значимість саме цього конкретного випадку? Як такі речі могли статися на території Британії? Для того, аби спецслужби працювали в таких розвинених країнах як Велика Британія, необхідні чималі можливості та інструменти.

Росія хоче, аби британці почувалися у безпеці не більше, ніж українці. У Києві та інших містах також траплялися політично умотивовані вбивства та інші містичні погані речі. Захід традиційно на таке реагує словами, мовляв, таке може статися в Україні, але не тут.

Я розглядаю політичні вбивства як частину російської психологічної війни проти країни, нашого іміджу. Адже якщо ви живете в Естонії, Латвії, Литві чи Польщі, ви очікуєте, що Велика Британія захищатиме вас як члена НАТО за статтею 5-ою. І якщо ви бачите, що Росія здатна вбити когось, застосувавши хімічну зброю, вбити просто на вулиці англійського міста… І не просто колишнього працівника спецслужб, але й невинних людей — доньку Скрипаля і поліцейського. То це видається нахабною, нерозсудливою спробою принизити Британію та завдати шкоди її авторитету в очах союзників.

Є кілька експертів, які вважають, що у західних країнах, як от Британія чи Сполучені Штати, є більше російських агентів, стільки ж, як у часи Холодної Війни. Чи ви погоджуєтеся з цим? Яка природа їх роботи сьогодні?

Перш за все, — так, ви праві, зараз на Заході більше російських шпигунів, ніж було радянських у часи Холодної війни. Зараз це набагато простіше. Тоді ми знали, що якщо житель СРСР приїжджає на Захід, за ним можна простежити. А зараз — звісно, це чудово, і я не проти цього, — але ми маємо сотні тисяч росіян, які подорожують на Захід, живуть там, працюють, навчаються. Дехто з них працює на спецслужби, і стежити за ними вкрай складно. Інколи вони навіть одружуються з місцевими, приймають британське громадянство, як от відома усім Анна Чапман. Тому у росіян сьогодні є велика перевага.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Отруєння екс-розвідника Скрипаля: вдова Литвиненка закликала влади країн убезпечити політичних емігрантів

Вони хочуть відновити свій вплив, — і це найважливіше. Вони прагнуть підібратися ближче до людей, котрі ухвалюють рішення чи задіяні у політиці, аби зрозуміти, чи можна на них впливати і так далі. Тож операції проти таких людей вимагають чималого залучення розвідки, аби знайти ціль. Так само їх потребують тоді, коли потрібно вплинути на громадську думку. Існує також ціла сфера економічного шпіонажу, який намагається скоротити технологічний розрив між Заходом і Росією. Остання, але не менш важлива, це військова розвідка. Вони хочуть знати, як працює наша військова логіка, яке обладнання ми купуємо, як воно працює, як ми ухвалюємо рішення, що входить у наші та плани союзників щодо захисту від Росії.

Військовослужбовці Королівської морської піхоти Великої Британії та військові спеціалісти, які отримали спеціальну підготовку за програмою хімзахисту, були відіслані на допомогу поліції у справі про отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, його доньки та двох поліцейських, які приїхали на місце події (на фото — експерти розбирають поліцейський автомобіль, в якому працювали постраждалі представники поліції, Солсбері, Велика Британія, 9 березня 2017 року) Фото: EPA-EFE/CPL PETE BROWN RLC/BRITISH MINSTRY OF DEFENCE/HANDOUT

Що ми знаємо з британських новин про стан Скрипаля та поліцейського?

Уся офіційна інформація свідчить про те, що обидва перебувають у критичному стані. Це означає, що їхні життя підтримують апарати. Я читав інформацію, що не входить у звіти. Там ідеться про те, що дочка може вибратися з цього стану, однак для Скрипаля ситуація складається не так добре. Якщо вона виживе, то зможе розповісти поліції, що сталося. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британська розвідка вважає Росію причетною до отруєння екс-розвідника Скрипаля: що відомо

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile