Британська розвідка вважає Росію причетною до отруєння екс-розвідника Скрипаля: що відомо
4—го березня в англійському місті Солсбері у важкому стані доставили до лікарні 66—річного колишнього полковника Головного розвідувального управління РФ Сергія Скрипаля. У 2006—му його засудили до 13 років за держзраду: згідно з версією російського слідства, він передавав британським спецслужбам дані про російських агентів. У 2010—му Скрипаля обміняли на розкритих у США російських агентів.
Станом на 8 березня Скрипаль досі у відділенні інтенсивної терапії у критичному стані. Разом з ним до лікарні потрапила його донька — 33-річна Юлія. Вони перебувають у комі.
Також 6 березня госпіталізували поліцейських, які розслідували отруєння. Обидва правоохоронці мають ті ж симптоми, що й отруєні Скрипаль з дочкою: свербіж в очах і стиснене дихання. Один з поліцейський, який першим прибув на місце події, також у комі.
Поліція виставила кордони й оточила паб The Mill та мережеву піцерію Zizzi — місця можливого отруєння Скрипаля, його 33-річної доньки Юлії та двох поліцейських у місті Солсбері, Британія, 6 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/NEIL HALL
Державне відомство британської контррозвідки МІ5 уважає отруєння колишнього розвідника РФ спробою вбивства, пов'язуючи це з Росією, пише The Times із посиланням на джерела. Дані розслідування, як уважають правоохоронці і розвідники, свідчать про «спонсорство Росії у спробі вбивства».
Водночас не виключають й інші версії. Зокрема, йдеться про спробу опонентів скомпрометувати Росію і режим Путіна напередодні президентських виборів. Причиною ймовірного отруєння могла стати також приватна сутичка, пише видання.
Речовину, якою отруїли екс-розвідника РФ Скрипаля, раніше використовувала ФСБ під час штурму захопленого театрального центру в Москві на Дубровці у 2002 році, пише «Радіо Свобода». Це синтетичний наркотик фентаніл, значно сильніший за героїн. Наразі офіційно не повідомлялося, якою саме речовиною отруїли Скрипаля.
Марина Литвиненко, вдова померлого від отруєння полонієм у 2006 році колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка, незадовго до історії Скрипаля в інтервью «Настоящему времени» припустила, що фізична розправа над опонентами Кремля, які рятуються в еміграції, цілком імовірна. В інтерв'ю Громадському вона так прокоментувала отруєння Сергія Скрипаля:
«Звичайно, люди, які зараз перебувають закордоном, і які публічно виступають проти політики Путіна, повинні почуватися некомфортно. І передусім, це питання до тих країн, які надають цим людям політичний притулок. Вони повинні забезпечити безпеку. Я не маю на увазі приставити до кожного поліцейського, а стежити за тим, кого вони пускають до країни, кому дають візи і з ким ведуть бізнес».
Глава МЗС Британії Борис Джонсон попередив РФ про можливі санкції, якщо причетність Москви до отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля доведуть.
«Я кажу урядам всього світу, що жодна спроба забрати невинне життя на території Британії не уникне санкцій і не залишиться непокараною», — заявив він.
У Кремлі ж заявили, що не знають про причини інциденту з колишнім працівником російської розвідки. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков також зазначив, що Росія не отримувала звернень щодо співпраці в розслідуванні інциденту з колишнім працівником ГРУ, але «Москва завжди відкрита до взаємодії».
Також поліцейські виставили кордон біля будинку Сергія Скрипаля в Солсбері, Британія, 6 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/NEIL HALL
Напередодні отруєння Скрипаль звертався в поліцію, побоюючись за власну безпеку.
Скрипаль разом з донькою у критичному стані перебувають у відділенні інтенсивної терапії лікарні Salisbury District Hospital в Вілтширі, Великобританія, 6 березня 2018 року (на фото — карета «швидкої» прямує до лікарні Salisbury District Hospital) Фото: EPA-EFE/NEIL HALL
Сергія Скрипаля, полковника військової розвідки РФ на пенсії, у 2006 році засудили до 13 років ув'язнення за шпигунство на користь Британії.
Його визнали винним у передачі свідчень російських агентів, які працювали під прикриттям у Євросоюзі, Секретній розвідувальній службі Британії. Сам Скрипаль свою вину не заперечував.
Він працював у російській розвідці ще з радянських часів. І за даними російських видань, у 1995-му його завербував британський агент Пабло Міллер. Екс-майор податкової поліції РФ В'ячеслав Жарко, якого також звинуватили у шпигунстві, заявляв, що з британськими агентами його звели Борис Березовський і Олександр Литвиненко, який помер від отруєння.
У 2010-му році Скрипаля помилував тодішній президент РФ Дмитро Медведєв. Тоді ж відбувся обмін між Росією та США: крім Скрипаля, Росія віддала США Ігоря Сутягіна, Олександра Запорізького і Геннадія Василенка.
Водночас зі США вислали 10 звинувачених у шпигунстві на користь РФ громадян, серед яких була Анна Чапман.
Незабаром Скрипаль отримав притулок у Великій Британії, де й проживає останні роки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вдова колишнього офіцера ФСБ Литвиненка вбачає схожість між отруєннями Скрипаля та її чоловіка
- Поділитися: